Jak zrobić wiązary dachowe?
Kategorie:

Jak zrobić wiązary dachowe?

Jak zrobić wiązary dachowe? Więźba dachowa jest najbardziej złożonym aspektem budowy domu szkieletowego i najtrudniejszym do opanowania. Dopasowanie geometrii szkieletu dachu, zwłaszcza jeśli obejmuje on skomplikowane elementy dachowe, takie jak wieżyczki, wymaga umiejętności doświadczonego wykonawcy szkieletu. Ale proces projektowania będzie wymagał dużego wkładu ze strony właściciela domu. Cena wiązarów dachowych, a także wiązary kratowe cena zależy od ich rodzaju.

Kluczowa decyzja musi zostać podjęta w odniesieniu do stylu dachu – dwuspadowy, czterospadowy i dwuspadowy to niektóre popularne typy. Drugorzędne kwestie, takie jak nachylenie dachu, ogólna wysokość budynku, wysięg i lukarny, zależą od preferencji estetycznych i ograniczeń kodeksowych, i często są od siebie zależne. Jeśli planują Państwo budowę dużego, skomplikowanego dachu, zaleca się skorzystanie z usług licencjonowanego architekta w celu dopracowania takich szczegółów. Oto podstawowe kroki w planowaniu i budowie wiązarów kratowych.

Budowa więźby dachowej

Właściwa konstrukcja wiązarów dachowych powinna być wykonana przez licencjonowanych fachowców (generalny wykonawca, inżynier, architekt). Wybór wymiarów i materiałów, które określają nośność poszczególnych elementów szkieletu, opiera się na wstępnie obliczonych danych podanych w tabelach z podręczników projektowania konstrukcji. Kiedy projekt jest już ukończony, można przystąpić do tabelarycznego obliczenia ilości, wymiarów i długości elementów szkieletu poprzez sprawdzenie planów szkieletu w dokumentacji budowlanej. Pozwoli to na uzyskanie kosztorysu i złożenie zamówienia w lokalnym składzie drewna. Do pokrycia powierzchni dachu potrzebne będą gonty bitumiczne i papa filcowa.  Konieczny będzie również zakup materiału na powałę, podbitkę i listwy wykończeniowe. Kiedy tarcica dociera na miejsce pracy, materiał na krokwie jest zbierany i układany jest jeden wzór krokwi, na podstawie którego wszystkie inne krokwie będą cięte. Dokładność jest kluczowa; najmniejszy błąd we wzorze może spowodować różnicę w wysokości budynku. Ustaw przycięte krokwie wzdłuż górnej płyty ściany tak, aby były łatwo dostępne. Zainstaluj deskę kalenicową i przymocuj krokwie po kolei; przybij najpierw gwoździe w kalenicy, a następnie w płycie. Zamontuj wszelkie elementy drugorzędne – zakończenia szczytowe, zastrzały, kosze i krokwie podporowe. Zainstaluj ściągi kołnierzowe, płatwie i stężenia w razie potrzeby dla krokwi i kalenicy, aby zapobiec zwisaniu. Ostatnim etapem budowy wiązarów dachowych drewnianych jest instalacja bloków widokowych przy każdej końcówce krokwi wzdłuż występu na podbitkę. Na koniec nakłada się krawędź okapową, papę, gonty dachowe, powałę, podbitkę i listwy wykończeniowe.

Polecamy uwadze:

Izolacja dachu

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, Twój dom musi mieć solidną izolację, aby zapewnić komfort Tobie i Twojej rodzinie). Brak izolacji sprawi, że zimno będzie nie do zniesienia, zwiększy rachunki za klimatyzację, a nawet spowoduje, że wilgoć potencjalnie uszkodzi Twoje meble i przedmioty. W przypadku zwykłego dachu, izolacja nie stanowi problemu. Większy problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z dachem, który ma odsłonięte wiązary drewniane, sufity katedralne lub specjalne “otwarte” sufity. Aby zaizolować spodnią część sufitu pomiędzy krokwiami, należy dodać izolację do zewnętrznej części gotowego sufitu. Alternatywnie, można użyć warstwy płyt warstwowych lub sztywnej pianki pomiędzy sufitem a warstwą poszycia. Izolacja pomaga utrzymać chłód w domu latem i ciepło zimą. Ponieważ działa ona na rzecz utrzymania stałej temperatury w domu, izolacja jest również uważana za sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Zasadniczo, jeśli chcesz się upewnić, że Twój obszar nadaje się do zamieszkania, musisz upewnić się, że masz zaizolowany sufit – w tym kratownice dachowe. Jak więc zaizolować odsłoniętą więźbę dachową? Istnieje kilka opcji, których można użyć, aby uzyskać nieco więcej izolacji, w zależności od układu. Jeśli chcesz, aby odsłonięta więźba dachowa pozostała widoczna, najłatwiejszym sposobem na dodanie izolacji jest dodanie jej po zewnętrznej stronie gotowego sufitu. Utrzymując izolację na zewnątrz, ukrywa się ją przed widzami, jednocześnie utrzymując izolację uwięzioną wewnątrz. Aby rozpocząć ten rodzaj izolacji, trzeba będzie przybić deski z wpustem do zewnętrznej strony sufitu wykończeniowego. Typ płyty nie ma znaczenia, ale będziesz potrzebował papieru izolacyjnego, aby wypełnić wszelkie pęknięcia między płytami, które mogą się pojawić. Większość osób, które korzystają z opcji sufitu wykończeniowego, dodaje również dodatkowe deski, aby ukryć izolację, która może wystawać z wnętrza pomieszczenia. Zarówno rustykalne drewno, jak i płyta gipsowo-kartonowa są wykorzystywane jako maskownice. Załóżmy, że potrzebujesz wyższego poziomu izolacji. Jest to w porządku, o ile masz zabudowany system dachowy. System ten wykorzystuje grube płyty, aby stworzyć większą przestrzeń pomiędzy sufitem wykończeniowym a materiałami poszycia, które tworzą dach. Ponieważ układ ten oferuje wiele dodatkowych odstępów, łatwo jest dodać dodatkową izolację pomiędzy szczelinami. W tej opcji można zastosować zarówno izolację natryskową, jak i izolację w postaci podkładek.