Zakup mieszkania krok po kroku
Kategorie:

Zakup mieszkania krok po kroku

Zakup mieszkania krok po kroku to poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Poza samym wyborem wymarzonego lokum, koniecznym jest również załatwienie szeregu formalności, które pozwolą nam na stanie się jego pełnoprawnymi właścicielami. Zanim przejdziemy jednak do działania, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi ważnymi informacjami, które dadzą nam możliwość w bezpieczny sposób wejść w posiadanie wyżej wspomnianego. W tym artykule poruszymy kilka podstawowych kwestii związanych właśnie z zakupem mieszkania. 

Krok pierwszy – wybór odpowiedniego mieszkania

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w kierunku zakupu mieszkania jest jego wybór. W związku z tym, że zdecydowana większość z nas traktuje własne lokum jako dorobek życia, warto dokładnie przejrzeć dostępne na rynku mieszkania, celem postawienia na to najbardziej dla nas odpowiednie. Rynek nieruchomości dzieli się na dwa segmenty. Pierwszy z nich zwany wtórnym skupia w sobie mieszkania używane, czyli tak zwane z drugiej ręki. Drugim segmentem jest rynek pierwotny, na którym znajdują się nowe mieszkania, czyli pochodzące bezpośrednio od dewelopera. Kolejnymi ważnymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę jest metraż mieszkania, jego rozkład oraz lokalizacja. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy sprawdzić w jakiej odległości od naszego przyszłego M znajduje się przedszkole, szkoła, sklepy oraz czy jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, a także jak daleko mieści się od naszej pracy. Oczywiście w przypadku tego ostatniego nie powinien być to najważniejszy argument, który przyświeca podjęciu przez nas ostatecznej decyzji, bo jak wiadomo pracę zawsze można zmienić.

 Krok drugi – ustalenie budżetu

Zakup mieszkania to spory wydatek, w związku z czym wiele osób posiłkuje się w tej sytuacji kredytem hipotecznym. Aby jednak móc go zaciągnąć koniecznym jest posiadanie wkładu własnego, wybór konkretnej nieruchomości oraz zarobki na określonym poziomie, które wpłyną na naszą zdolność kredytową lub jej brak. W przypadku finansowania naszego zakupu przez bank musimy mieć na względzie fakt, że wysokość kredytu hipotecznego nie może być wyższa niż 80% wartości nieruchomości, którą będziemy chcieli kupić. W związku z tym, bez względu na to czy mamy na oku nowe mieszkania czy mieszkania używane, koniecznym będzie posiadanie przez nas tak zwanego wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. 

Krok trzeci – ubieganie się o kredyt

Zakładając, że to właśnie z udziałem kredytu będziemy chcieli wejść w posiadanie naszego własnego lokum koniecznym jest dopełnieniem szeregu formalności, aby takowy został nam przyznany. W pierwszej kolejności należy w określonym banku złożyć wniosek kredytowy i dołączyć do niego zaświadczenie o naszych zarobkach oraz kilka dodatkowych dokumentów, które uzależnione będą od tego czy stawiamy na nowe mieszkania  czy na mieszkania używane. W przypadku tych pierwszych bank upomni się o prospekt informacyjny z częścią indywidualną. W wyżej wspomnianym powinny być zawarte takie informacje jak: dotychczasowo zrealizowane inwestycje przez dewelopera, plan zagospodarowania działek, a także informacja czy przeciwko deweloperowi nie toczy się postępowanie egzekucyjne. Ponadto niezbędna jest również umowa rezerwacyjna lub deweloperska. Jeżeli jednak planujemy nabycie mieszkania z rynku wtórnego, wówczas w banku należy przedłożyć umowę przedwstępną ze sprzedającym. Nie jest to jednak obligatoryjne we wszystkich bankach, co niewątpliwie może przyspieszyć proces uzyskania kredytu. 

Krok czwarty – zawarcie umowy kredytowej

Kiedy już dopełnić szeregu formalności oraz dostarczymy do banku całą niezbędną dokumentację, następnym etapem jest oczekiwanie na decyzję kredytową. Powinniśmy liczyć się z tym, że nie zawsze uda się uzyskać finansowanie w pierwszym banku, do którego się udamy, dlatego też nie warto się zniechęcać. Wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia doradcy finansowego, który poszukuje na ich zlecenie banku, który takowego udzieli. Jeżeli planujemy wybrać nowe mieszkania bardzo często deweloper posiada również swoich doradców, którzy dokładają wszelkich starań, aby finansowanie osobom chcącym wejść w posiadanie jednego z jego lokali zostało przyznane. Zakładając jednak, że kredyt zostanie nam przyznany, pamiętajmy o tym, aby w dokładny sposób zapoznać się z warunkami umowy kredytowej, którą będziemy podpisywać. Zakup mieszkania to również konieczność jego ubezpieczenia, w związku z tym możemy przy okazji zawierania umowy kredytowej dopytać o ofertę ubezpieczenia jaką dysponuje bank. 

Krok piąty – formalności związane z zakupem mieszkania

Po dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z kredytem, kolejnym krokiem jest podpisanie ostatecznej umowy o zakup mieszkania w formie aktu notarialnego. Bez względu na to, czy wybraliśmy nowe mieszkania czy mieszkania używane, procedura w obu przypadkach jest dokładnie taka sama. Miejmy na uwadze, aby przed odebraniem kluczy spisać z deweloperem lub poprzednim właścicielem mieszkania protokół zdawczo- odbiorczy oraz stan liczników.