Jak urządzić mały plac zabaw dla dzieci? Plac zabaw jest miejscem, na którym dzieci w bezpieczny sposób mogą rozładować energię i spędzić aktywnie czas w towarzystwie rówieśników. Zabawa jest najbardziej naturalną z dziecięcych aktywności. Kiedy tylko aura sprzyja wyjściu na świeże powietrze, dzieci najchętniej bawią się właśnie na dworze. Plac zabaw stwarza możliwość rozwijania dziecięcej aktywności w bezpiecznym otoczeniu. Jeśli tylko posiadamy sprzyjające warunki i miejsce do zagospodarowania w ogrodzie lub na podwórku, warto zorganizować dla swoich dzieci niewielki plac zabaw. Wyposażony w sprzęty do zabawy, odpowiednio zacieniony i ogrodzony, może stać się prawdziwym dziecięcym letnim azylem. Jak urządzić niewielki plac zabaw dla dzieci, żeby spełnił oczekiwania zarówno małych użytkowników, jak i ich rodziców?
Jak wybrać miejsce na plac zabaw?
Jeśli mamy wybór dotyczący miejsca, w którym zorganizujemy mały plac zabaw dla dzieci, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, idealnie jest, jeśli plac zabaw znajdzie się po wschodniej stronie domu. Zapewni to sporo słońca w porze przedpołudniowej, dzięki czemu ewentualna rosa, pozostała po nocy szybko wyschnie i plac będzie gotowy do zabawy. Dodatkowo, w godzinach największego nasłonecznienia, na placu będzie już trochę cienia. To dość istotne. Zjeżdżalnie na placach zabaw znajdujących się po zachodniej stronie budynków są zwykle bardzo mocno nagrzane, ponieważ silne nasłonecznienie występuje na nich od południa aż do wieczora.
Trawa stanowi zwykle dobrą nawierzchnię placu. Jeśli nie posiadamy nigdzie obszaru porośniętego trawą, można zastanowić się nad wysypaniem tam drobnego piasku lub ewentualnie zakupem nawierzchni tartanowej. Ta ostatnia ma dobre właściwości amortyzujące – pożądane, jeśli dzieci mają korzystać z większych konstrukcji typu małpi gaj. Zasadniczo jednak grubsza warstwa piasku również spełni swoje zadanie.
Jakie sprzęty umieścić na placu zabaw?
Jeśli z placu korzystać mają małe dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym, konieczna będzie piaskownica oraz cały zestaw zabawek do piasku. Piaskownicę można zbudować z elementów drewnianych, wyposażając w miejsce do siedzenia dla rodzica. Można również nabyć gotową niewielką piaskownicę z tworzywa sztucznego. Wybór zależy od tego, ile dzieci ma z niej korzystać. Niezależnie jednak od rodzaju piaskownicy, jej kształtu i wielkości, warto zabezpieczyć materiał, którym będzie można ją przykryć po zakończeniu zabawy. Przykrycie piaskownicy podczas deszczu czy po zakończonej zabawie zapewni dłuższą świeżość piasku. Szczególnie, jeśli w pobliżu mieszkają jakieś koty.
Atrakcję dla dzieci na placu stanowić będą również dostosowane do wieku użytkowników huśtawki, drabinki i zjeżdżalnie. Dla mniejszych dzieci wystarczające są zabawki ogrodowe z tworzywa sztucznego. Większe konstrukcje zwykle wykonane są z drewna. Są one bardziej skomplikowane konstrukcyjnie i bardziej wytrzymałe, umożliwiają więc zabawę również starszym dzieciom. Dzieci lubią również wszelkiego rodzaju domki ogrodowe. Szczególnie te umieszczane na podestach cieszą się uznaniem małych użytkowników. Taki domek, w zależności od potrzeb, staje się zamkiem, domkiem wróżek, bazą piesków z Psiego Patrolu lub niezdobytą fortecą.
Jak zacienić plac zabaw?
Jeśli na placu zabaw nie znajdują się żadne naturalne źródła cienia, takie jak np. rosnące w pobliżu drzewa czy konstrukcje małej architektury ogrodowej, warto pomyśleć o metodzie zacienienia choć części placu. Rozwiązaniem mogą być wiaty ogrodowe, większy ogrodowy namiot lub zamocowanie specjalnego brezentowego żagla. Niezależnie od wybranej metody, schronienie przez intensywnym słońcem jest konieczne. W takim miejscu dzieci mogą znaleźć chwilę wytchnienia przed upałem, nie przerywając zabawy.
Czy basen na placu zabaw to dobry pomysł?
Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie. W upalnie letnie dni możliwość pluskania w chłodnej wodzie przynosi prawdziwą ulgę. Czy jednak umieszczenie basenu dla dzieci na placu zabaw jest dobrym pomysłem? Trzeba pamiętać, że każde oczko wodne i każdy basen, nawet płytki, może stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Z tego powodu dzieci bawiące się w wodzie powinny zawsze znajdować się pod opieką i kontrolą osób dorosłych. Można więc postawić dmuchany basen na placyku, pod warunkiem, że dzieci będą się w nim bawić pod nadzorem dorosłych. W przypadku, jeśli basen nie ma być używany, należy go usunąć z terenu placu albo zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający dzieciom samodzielne korzystanie z niego.
Sprawdź również:
Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw?
Nawet mały plac zabaw, zorganizowany w ogrodzie czy na podwórku, powinien być ogrodzony. Wystarczy, że będzie to niski płotek. Chodzi głównie o to, żeby dziecko dostrzegało fizyczną granicę obszaru przeznaczonego do zabawy. Z jednej strony zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, z drugiej zaś uchroni grządki w ogrodzie przed zniszczeniem.
Jeśli dzieci mają na placu zabaw drabinki, wysokie zjeżdżalnie, pomosty czy domki na podestach, koniecznie należy wyposażyć je w niezbędne balustrady i poręcze. Wszystkie sprzęty na placu powinny posiadać wymagane dla zabawek atesty i pochodzić od sprawdzonych, godnych zaufania producentów. Plac zabaw i znajdujące się na nim zabawki i urządzenia muszą być regularnie sprawdzane przez osoby dorosłe pod kątem możliwości wystąpienia jakichś usterek i uszkodzeń. Wszystkie problemy techniczne należy niezwłocznie usuwać. Zepsute, połamane zabawki, ostre krawędzie czy luźne poręcze mogą stanowić ryzyko dla bawiących się dzieci. Konieczność regularnych kontroli technicznych i konserwacji to jednak niezbyt wysoka cena za długie godziny dziecięcej radości!