Płytki ceramiczne
Kategorie:

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne do łazienki są inwestycją na wiele lat, a więc powinny nie tylko pięknie się prezentować, ale też spełniać pewne kryteria. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ich nasiąkliwość oraz antypoślizgowość. Łazienka jest dosyć specyficznym miejscem, a płytki w niej często czyścimy i odkażamy. Wybrany produkt musi więc być także odporny na kwasy i zasady. Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Najważniejsze parametry płytek łazienkowych

Na początku dobrze jest zapoznać się z głównymi parametrami płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl/. Kupując wymarzoną glazurę musimy przyjrzeć się takim parametrom jak:

  • Antypoślizgowość (R)

To właśnie od tego czynnika zależeć będzie nasze bezpieczeństwo poruszania się po płytkach, a zwłaszcza mokrej podłodze. Antypoślizgowość wpływa na stopień przyczepności użytkownika. Do łazienek najchętniej wybierane są produkty oznaczone symbolem R9 i R10.

  • Nasiąkliwość (E)

Parametr ten określa stopień chłonności. Jeśli chodzi o tego typu pomieszczenia najlepszym wyborem będą produkty odporne na pochłanianie wilgoci oznaczone symbolem E mniejszym czy równym 3%. Decydując się ta takie rozwiązanie, możemy mieć pewność, że po pewnym czasie kafelki nie zaczną pękać czy przebarwiać się pod wpływem nadmiaru wilgoci.

  • Ścieralność

Od tego wskaźnika zależy stopień odporności na odbarwienie oraz uszkodzenie powierzchni płytek. Dostępne są płytki w 5 klasach ścieralności, a do łazienek polecane są zwłaszcza te 2 i 3 klasy.

Jakie płytki będą najlepsze do małej łazienki?

W przypadku niewielkich pomieszczeń zaleca się układanie jasnej glazury. Takie płytki ceramiczne optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie ona wyglądała na jasną i przestronną. Dobrym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po kafelki beżowe czy białe, jak i jasnoszare. W małych łazienkach sprawdzą się zwłaszcza produkty wykończone na połysk. Ciekawą propozycją dla takich wnętrza jest położenie na podłodze glazury biało-czarnej w karo, dzięki czemu pomieszczenie stanie się optycznie większe. Jeśli chodzi o rozmiar płytek, panuje tutaj dowolność. Wbrew pozorom do niewielkich przestrzeni także pasują duże płytki, jednak muszą być one umiejętnie położone. Jeżeli jednak zdecydujemy się na małe płytki, wtedy trzeba pamiętać o odpowiednim doborze fugi między nimi, przez co wnętrze nie stanie się podzielone. Aby optycznie powiększyć łazienkę, prostokątne płytki dobrze jest ułożyć poziomo. Pionowe położenie sprawi natomiast, iż wnętrze będzie wydawało się wyższe.

Jakie płytki wybrać na podłogę do łazienki?

Na podłogę do łazienki najlepszym wyborem będą płytki gresowe lub terakota. Zwłaszcza w przypadku podłogi niezwykle ważne jest właściwe dobranie parametrów i właściwości technicznych płytek. Płytki ceramiczne położone w łazience muszą być wysoce odporne na wilgoć, odznaczać się antypoślizgowością, oraz mieć wysoką klasę ścieralności. Odpowiedni wybór pozwoli nam na uzyskanie bezpiecznego i wygodnego wnętrza. W modzie są ostatnio zwłaszcza płytki ceramiczne imitujące drewno czy też te w kolorze betonu.

Jakie płytki wybrać na ściany do łazienki?

Wybór płytek jest ogromny. W sklepach znajdziemy produkty o różnych rozmiarach, kształtach, wzorach i kolorach. Płytki różnią się od siebie także właściwościami. Płytki układane na ścianie nie muszą cechować się wysoką antypoślizgowością, jednakże muszą być tak samo wytrzymałe i odporne na wilgoć, której w tym pomieszczeniu nie brakuje. Dobrze także, jeśli będą łatwe w czyszczeniu. Ich kolor musi być dobrany pod płytki tworzące podłogę, jak i resztę elementów aranżacji łazienki.

Płytki matowe czy z połyskiem?

Ostatnio w modzie staje się połączenie zastosowania płytek matowych i tych z połyskiem w jednym pomieszczeniu. Na podłodze możemy więc bez obaw położyć efektowne płytki imitujące betom z matowym wykończeniem, a na ścianie położyć klasyczne białe płytki o pięknym połysku. Co ważne, tak samo można zrobić tylko na ścianie. Łączenie płytek o różnych wykończeniach sprawdza się znakomicie. Innym pomysłem jest na przykład połączenie ciemnych matowych płytek z dekoracyjnych paskiem w intensywnej czerwonej i połyskującej barwie. Płytki ceramiczne https://www.baciarek.pl/rodzaje-plytek/ matowe i z połyskiem można ze sobą łączyć, czy też wybrać tylko jeden wariant. Jeżeli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie, najlepszą opcją będzie sięgnięcie po ładnie błyszczącą się glazurę. Warto jednak podkreślić, że to właśnie na kafelkach matowych widać mniejszą ilość zabrudzeń.

Płytki ceramiczne w łazience – najnowsze trendy

Aranżacja w łazience powinna tworzyć jedną harmonijną całość, co ważne, wnętrze nie musi być jednak sterylne i nudne. Aktualnie w modzie są zwłaszcza kafelki wzorzyste, patchworkowe, położone na fragmencie ściany albo na podłodze oraz połączenie z jednolitymi, stonowanymi płytkami. Ogromną popularnością cieszy się wyjątkowo efektowna glazura w kształcie heksagonu czy oktagonu. W łazienkach często kładzie się duże polerowane płytki gresowe o wymiarze 60 × 60 https://ceramixplytki.pl/17-gresy-60×60, które swoim wyglądem przypominają klasyczny, surowy beton. Z mody nie wychodzą także eleganckie, ciemne płytki ceramiczne, jednak warto je przełamać jasnym dodatkiem.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl