Jak przycinać płytki ceramiczne
Kategorie:

Jak przycinać płytki ceramiczne

Jak przycinać płytki ceramiczne. Układanie płytek ceramicznych w domach, jest coraz bardziej popularną formą wykańczania wnętrz. Kiedyś wykładane były płytkami głównie łazienki, a czasem kuchnie. Obecnie płytkami wykładamy coraz większe powierzchnie naszych siedzib. Położenie płytek przez fachowca jest kosztowne. Ceny średnio oscylują w okolicach 1000 zł, za położenie 10m2 płytek. Wiele w przypadku ceny zależy również od tego, z jakimi płytkami mamy do czynienia (chodzi głównie o gabaryt). Może się więc zdarzyć, że cena za metr bieżący może być sporo większa lub nieco mniejsza. Wielu Polaków decyduje się jednak na samodzielne położenie płytek.

Trudności w kładzeniu płytek

Ogólnie rzec biorąc kładzenie płytek, nie jest wielką filozofią. Nie oznacza to oczywiście, że każdy będzie w stanie z zadowalającym efektem wykonać to samodzielnie. Jeśli jednak mamy dość dobre zdolności manualne, doświadczenie (choć małe) z pracami remontowymi, cierpliwość i chęci, powinno się nam udać. Nie oznacza to oczywiście, że nie natrafimy na większe i mniejsze problemy. Do tych większych na pewno zaliczymy konieczność docinania płytek.

Po co docinać płytki

Płytki ceramiczne dekoracyjne www.ceramiczne-plytki.pl niemal nigdy nie są w taki wymiarze, aby można było je w całości ułożyć na podłodze lub ścianie, bez konieczności ich docięcia. Nawet jeśli uda nam się tak, że płytki na szerokość pasują idealnie, to zawsze znajdzie się jakiś załom, lub rurka, do której płytkę trzeba dociąć. Docinanie płytek nie należy do łatwych, choć możemy podzielić je na trudniejsze oraz łatwiejsze. To czy czeka nas łatwiejszy lub trudniejszy temat, zależy w dużej mierze od tego, jakie płytki tniemy oraz gdzie muszą one być położone.

Cięcie płytek szlifierką kątową

Najprostsze przycinanie płytek wykonuje się za pomocą zwykłej szlifierki kątowej. Szlifierka powinna być wyposażona w tarczę tnącą do gresu. Najlepiej jest jednak posiadać również imadło, które posiada gumowe chwytaki. Tylko tak zamocowana płytka daje nam możliwość wystarczająco dokładnego przycięcia płytki oraz zapewnia bezpieczeństwo pracy. Cięcie za pomocą szlifierki kątowej nie należy co prawda do metod, które dają najlepsze walory estetyczne, ale do pewnych zastosowań, ta metoda jest w zupełności wystarczająca. Jeśli idzie o zastosowanie tej metody, to również warto to określić. Zazwyczaj docinanie płytek za pomocą szlifierki kątowej jest wystarczające w wypadku docinania płytek podłogowych. Docinanie takich płytek jest konieczne w 99%, aby zmieściła się ostatnia płytka przy ścianie. Przycinamy wówczas krawędź, która będzie bezpośrednio przy ścianie, a ponieważ przy ścianie niemal zawsze jest listwa podłogowa, to nie musimy specjalnie przejmować się estetyką wykonania.

Cięcie płytek z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi

Kiedy potrzebujemy zdecydowanie lepszej estetyki wykonania, niż w przykładzie opisanym bezpośrednio wyżej, to jak można się spodziewać, szlifierka kątowa nie wystarczy. Kiedy chcemy estetycznie dociąć płytki, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Najłatwiej docina się płytki ścienne. Płytki te są najczęściej wykonywane z wykorzystaniem technologii monoporozy. Są najbardziej miękkie, dzięki czemu najłatwiej poddają się wszelkiej obróbce. Do docinania takich płytek najczęściej wystarczy nam nóż szklarski (do nacinania szkliwa), szczypce glazurnicze (do przełamywania płytek), a czasem możemy wykorzystać również przecinarkę ręczną (tak. zwaną gilotynę), która służy do cięcia po liniach prostych. Inaczej sprawa ma się z płytkami podłogowymi. Płytki podłogowe imitujące drewno  są wykonywane z gresu szkliwionego oraz nieszkliwionego. Są dużo twardsze oraz grubsze. Do precyzyjnej ich obróbki będziemy zapewne potrzebowali oprócz wymienionych już narzędzi pilnika wolframowego, elektrycznej przecinarki do płytek, piły obrotowej z tarczą diamentową do cięcia na mokro oraz piły kabłąkowej do cięcia pod różnymi kątami. Oprócz tych narzędzi potrzebować będziemy nieco ćwiczeń, ponieważ dobre posługiwanie się nimi wymaga nieco praktyki. Dobrze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych kupić paczkę najtańszych płytek i na nich poćwiczyć. Inaczej musimy liczyć się ze sporym odpadem płytek, które już mamy zamówione i planujemy kłaść je w domu.

Usługi docinania płytek

Wszystkie wymienione narzędzia jak wspomniano, wymagają wprawy w użyciu oraz niestety swoje kosztują. Jeśli chcemy mieć je wszystkie, najprawdopodobniej wydamy kilka tysięcy złotych. Jeżeli potrzebujemy ich tylko i wyłącznie do tego, aby wykonać położenie płytek tylko i wyłącznie w naszym domu lub mieszkaniu, skórka może się okazać niewarta wyprawki, nie licząc czasu poświęconego na docinanie oraz nerwów, jeśli coś nie będzie nam szło. W takiej sytuacji możemy skorzystać z ofert docinania płytek na zamówienie. Oferty takich usług znajdują się w niemal każdym markecie budowlanym, a i mniejsze sklepy tylko i wyłącznie z płytkami, mają często takie usługi w ofercie. Za docięcie płytek do całego domu, zapłacimy zapewne jedynie kilkaset złotych, co w porównaniu z ceną kilku tysięcy złotych za sprzęt, jest naprawdę dobrą opcją, z punktu widzenia praktycznego i ekonomicznego.