Jak dokonać zakupu właściwych części samochodowych?
Kategorie:

Jak dokonać zakupu właściwych części samochodowych?

Jak dokonać zakupu właściwych części samochodowych? Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, który zna na wylot swoje auto, to w takim przypadku warto rozważyć zakup części samochodowych na własną rękę. Co w przypadku kiedy, nie posiadamy tyle doświadczenia? W takim przypadku najbardziej rozsądnym wyjściem wydaje się wizyta w warsztacie samochodowym.

Jak solidnie przygotować się do wizyty w warsztacie?

Zanim skierujesz swoje kroki do profesjonalisty, musisz wiedzieć, że zakłady zajmujące się od lat naprawą aut oraz wymianą części mogą liczyć na korzystne oferty na poszczególne podzespoły, co nie jest możliwe w kontekście przeciętnego użytkownika. Aby nie rozczarować się finalną ceną za wykonanie prac związanych z wymianą części samochodowych, należy poprosić o wykonanie sprecyzowanego kosztorysu. Pamiętaj także o tym, aby na własną rękę sprawdzić cenę poszczególnych podzespołów, które masz zamiar wymienić. Te rekomendowane przez pracownika nie zawsze będą najtańszym wariantem.

Wymiana części samochodowych na własną rękę

Jeśli zdecydowałeś się wziąć sprawy we własne ręce to najwyższy czas, by się rzetelnie przygotować do całego przedsięwzięcia. Decydując się na zakupy motoryzacyjne, powinieneś mieć następujące informacje: model i rocznik auta, wersję silnika- jego kod, numer VIN, wyposażenie twojego modelu, a także jego przeznaczenie na konkretny rynek produkcyjny. Oprócz tak istotnych kwestii nie możesz zapomnieć także o tym, żeby spisać wszystkie oznaczenia na częściach samochodowych, które ulegną wymianie. W przypadku podzespołów montowanych fabrycznie wystarczy numer katalogowy producenta. Czasami oprócz numeru dostrzegalne jest logo wytwórcy konkretnej części. To zdecydowanie ułatwia sprawę, ponieważ wystarczy skontaktować się z bezpośrednim dystrybutorem.

Podzespoły elektroniczne

Jak dokonać zakupu właściwych części samochodowych?W kontekście wymiany tych konkretnych części samochodowych nie można ich dobierać, opierając się na intuicji. Identyczna obudowa nie świadczy o właściwie skompletowanych podzespołach elektronicznych. Najlepiej zakupić podzespoły o tym samym numerze katalogowym oraz od tego samego producenta i nie martwić się szkodliwymi dla auta sytuacjami. Najlepszym przykładem jest zakup sterowników silnika. Wielu producentów posługuje się podzespołami od różnych dostawców. Niewprawny klient może zakupić sterownik do silnika o innym numerze katalogowym, co więcej będzie w stanie go uruchomić, lecz silnik otrzyma zbyt dużo lub za mało paliwa, co finalnie skończy się dużo większymi kosztami związanymi z naprawą powstałej awarii.

Części układu hamulcowego

Wymiana tych konkretnych części samochodowych to zdecydowanie łatwiejsze zadanie niż wcześniej wspomniane podzespoły elektroniczne. Do niezbędnych informacji należy zaliczyć rocznik, wersję silnikową oraz ewentualne wyposażenie auta w ABS lub jego brak. Jednakże nie jest to rozwiązanie dotyczących wszystkich modeli. Aby nie popełnić niewłaściwego wyboru, należy zmierzyć średnicę tarcz hamulcowych. Jeśli zakupione zamienniki posiadają inny kształt niż stare tarcze, nie warto starać się o ich zamontowanie, gdyż opcja ewentualnego zwrotu lub wymiany bezpowrotnie przepadnie.

Karoseria w dziwnych barwach

Jeśli liczysz na oszczędność wynikającą z zakupu zamienników karoseryjnych wątpliwej jakości, to z miejsca możesz skontaktować się z najbliższym blacharzem, który doprowadzi twoje auto do stanu używalności. Niektórzy posiadacze aut decydują się na nabycie oryginalnych części używanych. Wydawać, by się to mogło zdecydowanie mądrzejszym rozwiązaniem niż wcześniej wspomniane, lecz nie jest to regułą. W kontekście wymiany szyb należy pamiętać, że ta oryginalna może odbiegać kolorem od tych pozostałych, które już w aucie posiadamy.

Dobór odpowiednich pasków

Paski zębate odpowiadają za napędzanie rozrządu w ściśle sprecyzowanych jednostkach napędowych. Aby wybrać odpowiednie części samochodowe z tego segmentu, należy opierać się na aktualnym katalogu producenta, pamiętając o odpowiedniej wersji silnikowej. W kontekście pasków zębatych, oprócz ich kształtu istotnym jest także ich elastyczność, dzięki której są one w stanie pracować w określonej temperaturze. Wymiana paska wiąże się także z demontażem rolki, napinaczy oraz pompy wody. Na szczęście wielu producentów zdaje sobie sprawę z tego złożonego procesu, dlatego sprzedaje te elementy w zestawach, co gwarantuje właściwy dobór poszczególnych komponentów.

Elementy zawieszenia

Ta grupa części samochodowych to lider, jeśli mowa o największej liczbie zamienników. Amortyzatory lub sprężyny mogą się wydawać bliźniaczo podobne, lecz posiadać mogą zdecydowanie zróżnicowane parametry użytkowe- jedne będą dedykowane dla lżejszych modeli, z kolei te drugie sprawdzą się w przypadku aut z cięższymi silnikami diesla. Mając na uwadze średniej jakości drogi w naszym kraju, pewne jest jedno, nie warto rozważać zakupu tańszych zamienników i jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wybór dedykowanych wariantów. Każdemu zależy przecież na tym, by podróż autem odbywała się w bezpiecznych warunkach, bez nieoczekiwanych zdarzeń w trakcie trasy.