Różnorodne rodzaje tapet
Kategorie:

Różnorodne rodzaje tapet

Różnorodne rodzaje tapet – na przestrzeni ostatnich lat wykorzystanie tapet na nowo stało się bardzo popularne. O ile bowiem jeszcze kilkanaście lat temu tapety ścienne stanowiły podstawę wypełnienia ścian, o tyle na przestrzeni lat zostały one zamienione na farby. Dziś jednak coraz większa grupa ludzi stawia właśnie na tapety, jako doskonałą ozdobę i ciekawą dekorację w niezwykle oryginalny sposób nadającą dobry styl każdemu wnętrzu. 

Jeśli jednak wydaje nam się, że każda tapeta jest taka sama, a różni się ona jedynie kolorem lub wzorem, to jesteśmy w dużym błędzie. Producenci oferują nam bowiem różnorodne tapety i w zależności od tego, gdzie chcemy je zastosować, taki też ich rodzaj możemy wybrać.

Na jakie tapety ścienne warto postawić pod względem wizualnym?

Różnorodne rodzaje tapetGłówny podział tapet dotyczy wzorów i faktur, jakie są na nich zastosowane. I tak wyróżnić możemy tapety ścienne: flokowane, czyli z welurowymi tłoczeniami, medalionowe, jak również ze złoceniami, z wzorami kwiatowymi i z grafiką. Tutaj można wyróżnić wiele kolorów tapet, jak również i licznych motywów, jakie są na nich zastosowane. Jedni stawiają na tapetę w formie czerwonej cegły, która ciekawie imituje ją w rzeczywistości. Inni wybierają mocne kolory i wzory, jeszcze inni stawiają na minimalizm, delikatne zdobienia, jasność. To, co wybierzemy zależy w głównej mierze od naszych gustów i upodobań. Tapetę pod względem estetyki i wizualnej kwestii możemy zastosować na wszystkich ścianach, możemy położyć ją do połowy ściany i oddzielić od górnej części pomalowanej farbą ozdobną listwą, a możemy zastosować ją jedynie na jednej ścianie. Tutaj podstawą jest tak ją wkomponować w całość, by stworzyła ona idealny motyw i doskonały klimat w całym pomieszczeniu.

Jakie tapety ścienne wybrać pod względem materiału

Oprócz kwestii wizualnej, drugim bardzo ważnym elementem jest sam materiał, z jakiego takie tapety ścienne są wykonane. Tutaj mamy naprawdę szeroki asortyment produktów i zanim zdecydujemy się wybrać konkretny model, warto bez wątpienia zapoznać się z tym tematem, aby móc wybrać dla siebie najlepsze z możliwych rozwiązanie. I tak wyróżniamy między innymi:

  • tapety flizelinowe – są to tapety dwuwarstwowe, które są przeznaczone do malowania. Flizelina jest tutaj bardzo dobrym materiałem nośnym. Tapeta jest łatwa w nałożeniu, jeszcze łatwiejsza w ściąganiu. Można na nią nakładać inne tapety. Ze względu na to, że mamy do wyboru wiele wzorów i kolorów, można zastosować je jako dekorację na ścianie w każdym niemal pomieszczeniu.
  • tapety papierowe – te wykorzystywane są najczęściej. Można zakupić jednowarstwowe, dwuwarstwowe, jak również i trzywarstwowe do wyboru. Jedne są zmywalne, inne wodoodporne, jeszcze inne można malować. Są one najmniej trwałe ze wszystkich, ale pozwalają one ścianie oddychać. Wybrać można tapety jednokolorowe i gładkie, a także wielokolorowe i ze wzorami. Wybór należy już do samych kupujących.
  • tapety winylowe – takie wykonane są ze spienionego PVC. Są bardzo wytrzymałe, odporne na wodę i ścieranie. Wykorzystuje się je najczęściej w łazienkach i w kuchniach, a także w innych wilgotnych miejscach.
  • tapety tekstylne – jedne z najdroższych na rynku. Posiadają one podłoże papierowe lub flizelinowe, na które to nakładana jest odpowiednia tkanina. Może to być welur, jedwab, czy len, czy w przypadku tańszych modeli wiskoza lub polipropylen. Można je bez problemu czyścić środkami do tkanin.
  • tapety raufaza- to modele papierowe, dwuwarstwowe i strukturalne. Są one grube, fakturowane, można je malować. Doskonale pokrywają wszelkie niedoskonałości na ścianie. Dostępne są w wielu wzorach, dlatego też każdy może znaleźć coś ciekawego właśnie dla siebie.
 • tapety ścienne natryskowe – jest to specjalny rodzaj tapety, który nakłada się na ścianę pistoletem. Można nimi pokrywać ściany, rury, grzejniki, drzwi i inne elementy. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Można do nich dodawać brokat.
  • tapety akrylowe – mają one papierowe podłoże, na którym znajduje się biała lub kolorowa pianka. Można je malować. Wzór uzależniony jest od tego, jak dużo znajduje się na nich akrylu. Są mało trwałe, dlatego sprawdzają się w miejscach najrzadziej użytkowanych.
  • tapety styropianowe – są doskonałe, bowiem łączą w sobie doskonały wygląd, jak również i praktyczność. Nie tylko są tapetami dekoracyjnymi, jak również i mają szerokie zastosowanie. Tłumią one między innymi hałas, jak również i ocieplają pomieszczenie.
  • tapety korkowe – takie rozwiązania mogą mieć różną fakturę i kolor, częściowo tłumią hałas. Można je malować lakierem do drewna i stają się one wodoodporne
 • tapety ścienne japońskie – te występują w formie suchego proszku i nanoszone są na ścianę w formie tynku. Jeśli chcemy, możemy ją namoczyć, zdjąć i położyć na ścianę w innym miejscu.

Podsumowanie wyboru tapet

Chcąc postawić na tapetę w pomieszczeniu, z całą pewnością warto wybrać taką, która sprawdzi się w nim zarówno pod względem wyglądu, jak również i samego materiału, czyli tym samym przeznaczenia. Wybór jest tak duży, że bez problemu każdy znajdzie idealne rozwiązanie właśnie dla siebie.