Ranking książek
Kategorie:

Ranking książek

Ranking książek na wakacje – kiedy zbliża się okres wakacyjny, wiele osób poszukuje interesujących książek, które mogą umilić wolny czas. Świetnym miejscem na znalezienie takich pozycji jest ranking książek- przedstawia on subiektywnie najlepsze powieści. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą listą pięciu najlepszych książek na wakacje, która została stworzona w oparciu o indywidualne doświadczenia i preferencje. 

  1. “Informacja zwrotna”

Nasz ranking książek rozpoczniemy od opowieści “Informacja zwrotna”, której autorem jest Jakub Żulczyk. Jest to intrygująca i pouczająca opowieść o nałogach. Przedstawia, w jaki sposób uzależnienia niszczą relację z bliskimi, a także własne poczucie wartości. Opowieść ta przedstawia problem alkoholizmu, który wbrew pozorom nie jest z pozoru taki atrakcyjny, jak przedstawia to współczesna kultura. To pełna morałów historia, w której czytelnik może uzyskać informację związaną z odpowiedzialnością za podejmowane decyzje. Wpływają one nie tylko na nas samych, ale również na naszą rodzinę, znajomych. “Informacja zwrotna” opowiada historię, w której bohater próbuje uwolnić się od szkodliwego nałogu, a także o tym, jak żyć w zgodzie z samym sobie. Poruszane są jednak wątki związane nie tylko z alkoholowym uzależnieniem, ale również ciągłego pragnienia władzy, pieniędzy bądź innych niebezpiecznych używek- narkotyków. Opowieść opisuje zachodzące w Polsce przemiany i przestrzega przed nimi. Czy kapitalizm jest rzeczywiście tak korzystny, jak mogłoby się wydawać? Na te i na wiele innych pytań odpowiada autor, odnosząc się do poszczególnych aspektów. 

  1. “Przyjdę, gdy zaśniesz”

Ranking książek
Ranking książek

Nasz ranking książek został uzupełniony książką, której autorką jest Agnieszka Lingas-Łoniewska. Kolejna powieść, która sprawdzi się idealnie na letnie popołudnia i wieczory. Po jej przeczytaniu czytelnik zachęcany jest do refleksji w zakresie tego, jakie relacje łączą nas z dalszym i bliższym otoczeniem. Autorka skłania do tego, że dopuszczanie obcych osób do kręgu naszych znajomych niekiedy może przynieść szereg negatywnych skutków, dlatego też należy robić to w sposób bardzo przemyślany. Historia ukazuje przemoc w związku, ale również mniej popularne pojęcie przemocy psychicznej, które w mediach jest pomijane. Manipulacja to środek, dzięki któremu socjopaci, a w skrajnych przypadkach psychopaci wykorzystują, aby skutecznie zbliżyć się do ofiary i wzbudzić zaufanie. Nikt w dzisiejszych czasach nie może czuć się całkowicie bezpieczny- nawet najbliżsi mogą wbijać nam nóż w plecy, dlatego też należy mieć oczy dookoła głowy. Autorka porusza wiele poważnych tematów, nie zmienia to jednak faktu, że powieść “Przyjdę, gdy zaśniesz” jest bardzo przyjemna w czytaniu i napisana dość lekkim językiem. Z całą pewnością jest to solidny thriller, w którym fabuła została poprowadzona bardzo nietuzinkowo i wiarygodnie.

  1. “Wszystko, czego nie miała”

Kolejną pozycję w naszym rankingu książek zajmuje powieść “Wszystko, czego nie miała”. Autorem jest Dawid Waszak – znany i popularny pisarz. Ukazuje on, że bardzo często zagrożenia zewnętrzne są przeceniane, czego konsekwencją jest sytuacja, w której nie potrafimy zauważyć zła, które znajduje się obok nas. Co więcej, podkreśla również, że prawdziwe piekło niekiedy rozgrywa się w prywatnych domach rodzinnych. Pisarz zwraca uwagę na tradycyjne wychowanie nastolatek- grzeczność to nie zawsze idealna cecha, tym bardziej, jeśli po pewnym czasie przeradza się w uległość. Asertywność ma ogromne znaczenie, w przeciwnym wypadku bronienie się przed oprawcą jest wysoce problematyczne. W powieści Dawida Waszaka znajdziemy wiele prawdy psychologicznej i życiowe mądrości- należy je przyswoić podczas lektury. 

Więcej o książkach:

      1. “Dama kier”

Nasz ranking książek uwzględnił również powieść obyczajową pt. “Dama Kier”. Autorką jest Monika Godlewska, która zawarła wszystkie elementy, które są niezbędne, jeśli mówimy o dobrej historii. Mowa o takich wartościach, jak miłość, tajemnice, zagrożenie, walka o życie, przepych, znaczenie polityczne. Sprawiedliwość społeczna traci znaczenie w świecie, które jest pełne luksusu. Jest to świetne opowieść o tym, jak ważne jest poszukiwanie własnego szczęścia i miłości. Jest to pierwszy krok do osiągnięcia wolności, jednocześnie ucieczka od codziennych trosk i problemów.

      1. “Oszukany czas”

Nasz ranking książek kończy powieść “Oszukany czas”. Autorka, Kinga Tatkowska przekonuje, że życie bywa przewrotne i niesamowicie zaskakujące. Pisarka wspomina nie tylko o miłości, ale również o tym, jak ogromne znaczenie ma siła przyjaźni i samo zaufanie w każdym związku. Pomimo tego, że romanse z gangsterami to dość częsty temat, to Taktowska udowodniła, że nadal nie jest wyeksploatowany. W opowieści znaczącą rolę odgrywa kłamstwo. Pomimo tego, że większość z nas skrywa mniejszą bądź większą tajemnicę, która umożliwia stworzenie szczęśliwej i przede wszystkim zdrowej relacji, to zaufanie pomiędzy zakochanymi jest najważniejsze. Z drugiej zaś strony ludzkość przedstawiana jest jako niepotrafiąca w 100% zaufać drugiej połówce, nawet pomimo chęci dzielenia całego życia. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl