Jak udekorować stół na co dzień
Kategorie:

Jak udekorować stół na co dzień

Jak udekorować stół na co dzień. Stół jest meblem, wokół którego kręci się życie rodzinne. To przy nim cała rodzina spożywa posiłki, rozmawiając o przeżyciach dnia codziennego. Poruszane tematy, smutki i radości scalają rodzinę i tworzą silne więzy, a wspólne posiłki sprawiają wiele radości domownikom. Właśnie dlatego stół zawsze kojarzy się pozytywnie. Idealnie byłoby, gdyby również wyglądał elegancko i zachęcająco. Dzięki sprawdzonym sposobom i dekoracjom możemy udekorować stół na co dzień w taki sposób, aby każdy się nim zachwycił.

Obrus i serweta w roli głównej

Ponadczasowy obrus, czy też serweta zwana dawniej bieżnikiem, to nieodłączne atrybuty nie tylko klasycznych stołów w tradycyjnym stylu, ale również na wskroś nowoczesnych stylizacji. Wykonany na szydełku koronkowy obrus po babci może zyskać nowe życie w eleganckiej oprawie uzyskanej za pomocą stylowego świecznika, podobnie jak koronkowa serweta. Zwolennicy bardziej minimalistycznych rozwiązań mogą postawić na obrus lub serwetę w nowoczesne wzory geometryczne, lub jednokolorowy design kolorystycznie dobrany do wystroju wnętrza.

Stylowe podkładki

Jak udekorować stół na co dzieńStół, który zajął główne miejsce w jadalni połączonej z salonem, powinien wyglądać reprezentacyjnie. Podkładki to doskonały pomysł na nowoczesne i jednocześnie funkcjonalne udekorowanie stołu. Początkowo podkładki na stół miały za zadanie chronić mebel przed zabrudzeniami i uszkodzeniami powstałymi wskutek uderzenia talerzem, szklanką, lub sztućcami, oraz przed wysoką temperaturą kubka z kawą, czy herbatą. Jednak z czasem wszyscy zakochali się w podkładkach, a prawa rynku wymusiły na producentach zróżnicowanie podkładek pod względem form, wzorów i wykorzystanych do produkcji materiałów. Obecnie zakupimy podkładki na stół w każdym możliwym designie od eleganckich minimalistycznych filcowych podkładek dekorowanych kryształkami, poprzez egzemplarze z przeszyciami wykonane ze sztucznej skóry, na praktycznych odpornych na zabrudzenia podkładkach z tworzywa kończąc. Dla każdego coś odpowiedniego.

Zjawiskowa patera na owoce lub ciasto

Patera na stole to niezwykle pożądana dekoracja, ponieważ łączy elegancję z funkcjonalnością. Oprócz oczywistych walorów wizualnych możemy na niej umieścić ulubione owoce, lub upieczone przed chwilą ciasto. Ogrom modeli i wzorów powoduje, że z łatwością można dostosować paterę do każdego stylu wnętrzarskiego. Mamy więc do wyboru patery i misy szklane, ceramiczne, druciane, metalowe z elementami ażuru, srebrne, a nawet drewniane. Patera na stole doskonale sprawdzi się jako praktyczna dekoracja.

Świeże kwiaty w wazonie

Kwiaty ocieplają wnętrze, tworzą przyjazną atmosferę i wprowadzają do pomieszczeń element natury. Właśnie dlatego powinny stać się ozdobą każdego stołu. Wiosenne tulipany i żonkile przypominają o trwającej wiośnie, polne zerwane na łące podczas wycieczki kwiaty przywołują miłe wspomnienia, a eleganckie róże dbają o odrobinę luksusu na udekorowanym nimi stole. Nie możemy pominąć ważnego aspektu, jakim jest wazon. Odpowiednio skomponowany z pozostałymi elementami wystroju stanie się sam w  sobie przepiękną ozdobą stołu i sympatycznym dodatkiem do bukietu.

Las w szkle, czyli lekcja przyrody podczas posiłków

Dzieci szybko się nudzą, również podczas posiłków czas im się dłuży nieubłaganie. A co, gdyby dać im zajęcie? Świetnym pomysłem jest las w szkle, czyli rośliny zamknięte w szklanym naczyniu. Oprócz tego, że to niebanalna i stylowa ozdoba stołu, może okazać się przydatna również w kontekście rozwoju naszych milusińskich. Zainteresowanie pociech ty, co dzieje się wewnątrz naczynia to już połowa sukcesu. Możemy zachęcić dzieci do obserwacji natury z bliska i rozpocząć dyskusje o ty, co rośnie w naczyniu, jak się nazywa, i skąd się tam wzięło. Możemy też wspólnie obserwować wzrost roślin. Co więcej, samodzielnie możemy wraz z dziećmi taki las w szkle wykonać. To naprawdę nic trudnego.

Aromatyczne świece

Posiłek w świetle świec kojarzy się z romantyczną kolacją. Oczywiście jak najbardziej prawidłowo się kojarzy, jednak nie tylko ta okazja zasługuje na użycie świec zapachowych i ozdobienie nimi stołu. Zasadniczo to każdy posiłek jest tego wart. Wspólne rodzinne delektowanie się jedzeniem okraszone blaskiem świec zdecydowanie nadaje temu działaniu uroczysty charakter. Świeczki nie muszą być cały czas zapalone. Możemy zakupić egzemplarze, które będą stanowić ozdobę stołu już nawet przez wzgląd na swój elegancki i stylowy image.

Klimatyczna lampa stołowa

Posiadając dwulatka, bądź zwierzę domowe w postaci kota, zapalone świece na stole to nie najlepszy pomysł. W takiej sytuacji świece z powodzeniem zastąpi lampa stołowa, która da nam stonowany klimatyczny blask przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Modna druciana podstawa i mleczny klosz z pewnością będą świetną dekoracją stołu i jednocześnie doskonale doświetlą przestrzeń jadalną. We wnętrzach minimalistycznych i loftowych najlepiej pasującym do wystroju elementem oświetleniowym stołu będzie ozdobna żarówka w szklanej oprawie, na metalowej podstawce, natomiast do stylu glamour wybierzmy lampę ozdobioną kryształkami.