Ile waży pusty kontener morski?
Kategorie:

Ile waży pusty kontener morski?

Ile waży pusty kontener morski? To pytanie zadaje każdy, kto zaczyna przygodę z transportem morskim. Obecnie międzynarodowy transport morski towarów jest bardzo popularny z wielu powodów: wygoda, dostępności, realne koszty, niezawodność. Transport morski w kontenerach jest szczególnie ważny w transporcie multimodalnym, gdy miejscem docelowym nie jest port morski. Ponieważ kontenery mogą być dostarczane koleją lub samochodem bez żadnych problemów i konieczności przeładunku towarów. Ale dostawa niektórych towarów musi być w tym przypadku skoordynowana, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, ile waży pusty kontener morski i jaka jest jego maksymalna nośność. Strukturalnie kontener morski jest metalową skrzynią z szerokimi drzwiami. W narożnikach obwodu kontener wyposażony jest w specjalne otwory do przeładunku (okucia dolne i górne).

 

Ile waży pusty kontener morski?

To ważna informacja, ponieważ podczas transportu kontenerów morskich procedura ważenia jest obowiązkowa. A waga tara jest potrzebna na przykład do obliczenia całkowitego obciążenia statku. Najczęściej do międzynarodowego przewozu towarów drogą morską wykorzystuje się kontenery 20- lub 40-stopowe. Wskaźnik ten określa wymiary pojemnika, a tym samym jego pojemność i wagę. Kontenery morskie wyposażone są w aluminiową lub stalową konstrukcję i posiadają mocną podłogę, która jest w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie ładunki. W zależności od materiałów użytych do produkcji kontenerów oraz cech konstrukcyjnych kontenerów ich waga może się nieznacznie różnić w granicach kilkudziesięciu kilogramów. Oprócz standardowych kontenerów istnieją również modele o zwiększonej pojemności i dużej wysokości. Ich waga przekracza o około 10% wagę standardowych pojemników. Kontenery specjalistyczne (np. chłodnicze) mają również bardziej standardową masę, gdyż ich konstrukcja wymaga dodatkowego (w konkretnym przypadku chłodniczego) wyposażenia. Kontener morski cysterna służy do przewozu ładunków płynnych i gazowych. Dlatego jeśli planuje się realizować transport kontenerów morskich transportem drogowym lub kolejowym w kontenerach, wcześniej trzeba ustalić wagę kontenera.

Po co znać dokładną wagę pojemnika?

Masa brutto (ładunek + tara) jest brana pod uwagę przy obliczaniu ładunku w transporcie wykonującym przewóz. W związku z tym, aby uniknąć przeładowania, należy wiedzieć, ile waży pusty kontener morski.

Przybliżona średnia waga pustego kontenera morskiego:

  • Kontener 20 ‘(długość 6 metrów) – 2200 kg
  • Kontener 40 ‘(długość 12 m) – 3700 kg

Kontenery morskie mają własną klasyfikację i są podzielone według typu i rozmiaru. Wymiary kontenera mają szereg parametrów:

  • Parametry wewnętrzne: długość kontenera morskiego, szerokość, wysokość
  • Rozmiar drzwi: szerokość i wysokość
  • Waga.
  • Nośność.

Znajomość wielkości kontenera morskiego w metrach: długość i nośność kontenera morskiego pozwala najdokładniej dobrać go do indywidualnego ładunku. Tym samym, aby zaoszczędzić pieniądze i czas: badając charakter przyszłego transportu należy dobierać optymalne wymiary kontenera morskiego.

Typowe wymiary kontenerów morskich

Bardzo łatwo jest ustalić wagę pustego kontenera morskiego – jest napisana na jego drzwiach. Aby transport odbywał się zgodnie ze wszystkimi przepisami transportowymi, do wyboru kontenera należy podchodzić z odpowiedzialnością.

Kontener morski o wymiarach 20 stóp

Wymiary Długość Szerokość Wysokość
Zewnętrzny 6.06 2.4 2.6
Wewnętrzny 5.09 2.35 2.34

Wymiary kontenera 40 stóp

Wymiary Długość Szerokość Wysokość
Zewnętrzny 12.19 2.43 2.59
Wewnętrzny 12.02 2.35 2.39

Dodatkowe informacje o wadze specjalnych kontenerów morskich

40-stopowy kontener morski o zwiększonej wysokości i szerokości (High Cube) 3940 kg
Podwyższony kontener morski 45-stopowy 4820 kg
20-stopowy kontener: otwarta górę z plandeką w miejsce stałego dachu (Open Top) 2350 kg
40-stopowy kontener z otwartym dachem (Open Top) 3850 kg
20-stopowy kontener bez dwóch dłuższych ścian i góry (Flatrack) 2360 kg
40-stopowy kontener Flatrack 5000 kg

Ile można załadować do kontenera morskiego?

Współczynnik załadunku również się różni w zależności od wielkości i rodzaju kontenera morskiego, a także jego cech konstrukcyjnych. Odbiorca zawsze musi dokładnie wiedzieć, ile towarów może przewieźć, przewożąc kontener morski o długości 20 lub 40 stóp. W przypadku standardowego kontenera liczba ta wynosi około 22 ton. Jeśli planowane jest użycie wzmocnionych kontenerów o tym samym standardowym rozmiarze do transportu morskiego, to można już załadować 28 ton towarów. Pojemność 40-stopowych kontenerów jest mniej więcej taka sama.

Dokładne informacje na temat maksymalnej dopuszczalnej masy własnej są niezbędne w przypadku transportu drogowego i kolejowego kontenerów. Ponieważ zarówno sam pojazd, jak i autostrady mogą mieć ograniczenia dotyczące masy i obciążenia. Ponadto masa jest również ważna przy obliczaniu kosztów wysyłki drogą morską. W przypadku kontenerów chłodniczych i innych typów kontenerów maksymalne dopuszczalne wskaźniki załadunku są różne. Można je wyjaśnić z przewoźnikiem, jeśli planowany jest transport drogą morską przy użyciu właśnie takiego kontenera.