Urządzamy pierwsze biuro. Kiedy zaczynamy własną działalność gospodarczą, musimy mieć biuro. Biuro musi być funkcjonalne oraz dobrze urządzone, aby się nam w nim dobrze pracowało. W początkowej fazie funkcjonowania zawsze znajdą się rzeczy, których zapomnieliśmy kupić. Jest to nie do uniknięcia – po prostu nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Są jednak elementy wyposażenia, o których zapomnieć nie możemy.
Komputer
Obecnie biuro nie jest biurem, jeśli nie ma w nim komputera. Komputerów powinniśmy mieć co najmniej dwa. Po co dwa? Wyjaśnić jest to prosto. Nawet jeśli na komputerze mamy do wykonania tylko i wyłącznie prace biurowe, to dobrze mieć komputer zastępczy – tak na wszelki wypadek. W innym przypadku komputer wykorzystujemy do pracy biurowej oraz do np. tworzenia grafiki stron internetowych. Komputer biurowy będzie musiał spełniać zupełnie inne wymagania, niż ten, na którym pracują programy graficzne.
Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, jaki komputer kupić. Na rynku oferty możemy podzielić na dwie główne kategorie. Komputery nowe oraz poleasingowe. Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety. W przypadku tej drugiej niewątpliwym atutem jest cena, za którą możemy dostać dobry sprzęt. Ważne, aby przed zakupem sprawdzić, co siedzi w takim urządzeniu. Do jednej z ważniejszych rzeczy, należą dyski SSD.
Dlaczego dyski SSD
Dyski SSD są to młodsi bracia dysków HDD. Kiedy dyski HDD królowały, najlepszą metodą na przyspieszenie komputera, była wymiana procesora, lub dokupienie większej pamięci RAM. Obecnie procesory są na tyle szybkie, a pamięci RAM mamy na tyle dużo, że elementem spowalniającym sprzęt, jest szybkość, z jaką komputer może wyciągać informacje z dysku twardego. Dyski SSD są dyskami opierającymi się na półprzewodnikowej technologii transferu informacji. Dyski HDD są to dyski magnetyczne. Różnica jest dramatyczna. Wymiana dysku HDD na dysk SSD powoduje, że mamy wrażenie, że pracujemy na zupełnie innym sprzęcie.
Im większy dysk lub dyski chcemy posiadać oraz im więcej danych zapisać na nich chcemy, tym bardziej powinny być to dyski SSD. Dyski SSD oprócz tego, że pomagają nam magazynować dane i szybko je „wyciągać” pozwalają na zdecydowanie lepszy transfer danych pomiędzy naszym komputerem a informacjami zawartymi w chmurze.
Usługi informatyczne – chmura
Kiedy wszystkie dane mamy na komputerze stacjonarnym, zawsze istnieje ryzyko utraty tych danych. Utrata danych może być wynikiem awarii sprzętu, kradzieży lub ataku hakerskiego. Niezależnie od tego, jaki profil działalności prowadzimy, na naszych dyskach czy to dyskach SSD, czy HDD, zawsze będą informacje, których utrata będzie katastrofą. Z tego powodu powinniśmy nawiązać współpracę z firmą, która świadczy usługi w zakresie magazynowania danych w chmurze wirtualnej. Zapisane tam dane możemy zawsze odzyskać, a dodatkowo mamy do nich dostęp, nawet jeśli stracimy nasz komputer.
Zapora sieciowa
Ataki hakerskie mogą zostać wymierzone bezpośrednio w nas, możemy paść ofiarą pospolitego wandalizmu sieciowego lub rykoszetem dostać, kiedy cała branża zostanie zaatakowana. Uchronić nas może przed tym nowoczesna zapora sieciowa. Dostęp do takiej zapory zawsze będzie związany ze współpracą z firmą informatyczną. Często możemy współpracę taką powiązać z usługą przechowywania danych w chmurze, o czym wspomniano wyżej.
Dodatkowym atutem takiej współpracy może być możliwość wykupienia różnego rodzaju pakietów. W skład takich pakietów może wchodzić na przykład wykupienie abonamentu na dostęp do legalnego oprogramowania, takiego jak pakiet Office czy inne programy branżowe. Zazwyczaj jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż wykupienie ich samodzielnie na własną rękę. Dodatkowym bonusem jest świadczenie przez wspomniane firmy (zazwyczaj w ramach pakietu) usług rozwiązywania problemów informatycznych (tzw. helpdesk).
Dodatkowe elementy wyposażenia
Do dodatkowych elementów wyposażenia, o których nie myślimy od razu, mogą należeć również laminarka, drukarka, telefon stacjonarny. Laminarka to niezbyt drogie urządzenie, pozwalające na samodzielne wykonywanie laminatów, czyli zabezpieczanie za pomocą powłoki polimerowej. Dzięki nim możemy wykonać wiele etykiet, opisów, czy prostych szyldów, bez konieczności angażowania w to drukarni czy firmy reklamowej.
Drukarka to niezbędne urządzenie w każdym biurze, ale warto podkreślić, że drukarka oraz jej możliwości powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Najczęściej w ofercie będzie drukarka laserowa i nie ma co się w tej materii wiele zastanawiać, ale drukarki mogą różnić się ceną oraz możliwościami. Do możliwości drukarki zaliczamy wydajność, szybkość drukowania oraz paletę barw. Dodatkowo warto się zastanowić czy nie kupić np. wielofunkcyjnego urządzenia, które ma w sobie drukarkę, ksero i skaner.
Telefon stacjonarny wydaje się przeżytkiem, ale jak pokazuje przykład dużych firm, dalej może być przydatny. Przede wszystkim z telefonu stacjonarnego korzysta się wygodniej i jest on mniej narażony na awarie sieci komórkowej, które od czasu do czasu się zdarzają.