Co to jest uzależnienie od hazardu
Kategorie:

Co to jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienia w XXI wieku to bardzo powszechne zjawisko, które niejednokrotnie niesie ze sobą przykre konsekwencje. Jeśli kiedykolwiek dostrzeżemy ewentualne objawy u siebie lub u bliskich, powinniśmy możliwie najszybciej reagować, aby skala zjawiska nie powiększała się. Co to jest uzależnienie od hazardu? Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od hazardu? Jakie fazy uzależnienia od hazardu można wyróżnić? Jakie mogą być objawy uzależnienia od hazardu? W jaki sposób wygląda proces leczenia osoby uzależnionej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od hazardu?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jednorazowa gra w zakładach bukmacherskich lub w kasynie nie oznacza, że jesteśmy uzależnieni. Jest to rozrywka stworzona dla człowieka, dlatego jeśli robimy to w odpowiedni i przemyślany sposób, wówczas możemy być pewni, że nic nam nie grozi. Znaleźć możemy wiele przykładów, kiedy osoby grają właściwie przez całe życie i nie mają cech osoby uzależnionej. Okazuje się, że wyróżnić możemy kilka cech osobowości, które w znacznym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia. Jedną z nich jest bardzo niska ocena własnej wartości, razem z wymiarem finansowym. Niektórzy ludzie silnie czują potrzebę bycia kimś wyjątkowym, najlepszym, wyróżniającym się. Jeśli dodamy do tego skłonność do podejmowania ryzyka, a także potrzebę silnych doznań, wówczas skłonność do uzależnienia znacznie się zwiększa. Warto wspomnieć o łatwości popadania w nudę- kiedy nie potrafimy sobie z nią poradzić, wówczas szukamy atrakcyjnych rozwiązań, które nie zawsze są godne uwagi. Kolejnymi czynnikami, które sprzyjają uzależnieniu się od hazardu, są problemy emocjonalne i społeczne, a także nieumiejętność radzenia sobie z problemami na własną rękę.

Uzależnienie od hazardu – jakie fazy możemy wyróżnić?

Co to jest uzależnienie od hazarduZanim rozpoczniemy leczenie uzależnień od hazardu i wybierzemy się do ośrodka leczenia hazardu, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać 4 fazy choroby, aby jeszcze lepiej poznać chorobę. Pierwszy etap nazywany jest przez wielu fazą zwycięstw. W praktyce jest to gra nieregularna, sporadyczna. Wówczas zaczynają się pojawiać pierwsze większe i mniejsze wygrane, które wywołują ogromną ekscytację- w dużym stopniu pobudza to wyobraźnię gracza. Osoba w takim stanie za bardzo wierzy w swoje zdolności, w konsekwencji nabiera przekonania, że jest w stanie wygrywać regularnie. W późniejszym okresie sprawy mogą nieco się skomplikować, jeśli mamy do czynienia z fazą strat. Nie da się ukryć, że szczęście w końcu opuści początkującego gracza. Zaczyna on grać coraz ryzykowniej, przez co straty finansowe powiększają się. Wówczas konieczny okazuje się odwyk hazardowy, który to jednak jest bagatelizowany. Następnym etapem jest faza desperacji. Wówczas gracz zaczyna rozumieć, że utracił kontrolę nad sytuacją- sytuacja staje się niebezpieczna. Ostatnią fazą, która jest godna podkreślenia, jest faza utraty nadziej. W tym przypadku gracz znajduje się na samym dnie. Wydaje mu się, że nie ma kogo prosić o pomoc. Z pomocą przychodzi ośrodek leczenia uzależnień od hazardu, który szuka wielu skutecznych rozwiązań.

Objawy uzależnienia od hazardu – jakie są?

Skoro znamy już fazy hazardu, warto zwrócić uwagę na objawy. Przede wszystkim możemy zauważyć poważne kłopoty finansowe, które wiążą się z regularnymi pożyczkami. Środki pieniężne wypłacane są w krótkim okresie czasu, dodatkowo mogą pojawić się pierwsze przestępstwa związane z kradzieżami czy też fałszerstwami. Osoba uzależniona jest obojętna wobec innych osób, przestaje dbać o swój wygląd, ma problemy w pracy, okłamuje na każdym kroku. Dodatkowo nie ma żadnych zainteresowań, co często może okazać się nieco problematyczne. Objawy dostrzec można również w obszarze gry. Gracz traci kontrolę nad rozgrywką i odczuwa regularnie głód hazardowy. Tego typu persona marzy o wielkich wygranych, a hazard traktuje jako sposób zarabiania na życie. Gra po czasie staje się ucieczką od prawdziwych problemów, a emocje takie jak chociażby złość i poczucie winy- są na porządku dziennym. W przypadku takich objaw warto wybrać się na odwyk od hazardu.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób leczyć uzależnienie od hazardu. Z pewnością jest to kwestia dość problematyczna, bowiem problem wydaje się być często bardzo zaawansowany i niebezpieczny. Nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków próby samodzielnego zwalczenia nałogu kończą się niepowodzeniem. Następuje krótka abstynencja, jednakże po pewnym czasie wracamy do uzależnień. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań wydaje się być ośrodek uzależnień od hazardu. Odbywa się tam specjalistyczna psychoterapia, dzięki której możliwe jest zrozumienie problemów. Często pomocna okazuje się także farmakologia, która to pomaga przetrwać najbardziej kryzysowe momenty.