Terapia narkotykowa ile trwa
Kategorie:

Terapia narkotykowa – ile trwa?

Terapia narkotykowa – ile trwa? Terapia dla uzależnionych od narkotyków to dla uzależnionych jedyna szansa na to, by pokonać uzależnienie. Niestety, im poważniejsze są jego symptomy, tym dłużej będzie trwała walka z nim. Warto byłoby więc rozpocząć leczenie najwcześniej jak to możliwe. Okazuje się, że do wykorzystania mamy całkiem sporo możliwości.

Odwyk dla narkomanów może się odbywać w warunkach ambulatoryjnych, ale również i w ośrodku zamkniętym. Warto wiedzieć nie tylko to, jak przebiega terapia dla uzależnionych, ale również i to, jak długo ona trwa. Okazuje się bowiem, że czas jej trwania może być naprawdę różny i jest uzależniony od indywidualnego przypadku.

Jak długo trwa leczenie uzależnienia od narkotyków?

Odwyk od narkotyków może odbywać się zarówno w ośrodku zamkniętym, jak i w warunkach ambulatoryjnych, co zaznaczono na wstępie. Leczenie w ośrodku zamkniętym trwa zazwyczaj krócej niż leczenie ambulatoryjne. Nie ulega bowiem wątpliwości, że terapia w ośrodku zamkniętym jest bardziej intensywna. Jak długo trwa więc leczenie uzależnienia w ośrodku zamkniętym? Otóż najczęściej trwa ono od pół roku do ośmiu miesięcy. W niektórych przypadkach czas ten może być jednak krótszy lub nieco dłuższy. Leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależniań od alkoholu i narkotyków bardzo często jest przerywane przez samego pacjenta, który nie przestrzega warunków panujących w ośrodku. Można zostać z niego wyrzuconym zwłaszcza wtedy, gdy nie przestrzega się zasady dotyczącej abstynencji.

Zażywanie narkotyków w trakcie trwania terapii jest niedopuszczalne i bardzo negatywnie wpływa na proces leczenia. Sprawia, że staje się ono praktycznie nieskuteczne. Jeżeli chodzi zaś o leczenie w trybie ambulatoryjnym, trwa ono przez wiele miesięcy lub lat. Wiele zależy od tego, jak zaawansowany jest problem. Najprościej wyjść z uzależnienia od tak zwanych narkotyków miękkich, jak na przykład marihuana. Trzeba mieć więc na uwadze przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego oraz psychoterapeutów i psychologów. W przeciwnym razie terapia może się nie powieść. Szczególnie niebezpieczne jest przedwczesne przerywanie terapii, bo może się to zakończyć nawrotem problemu.

Na czym polega psychoterapia uzależnień?

Psychoterapia uzależnień może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, a także w warunkach ośrodka zamkniętego. Jeżeli zależy nam na szybkiej dostępności leczenia, warto odwiedzić prywatny ośrodek leczenia narkomanii. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapia uzależnień jest bardzo ważna. Oczywiście w ośrodku będzie odbywał się przede wszystkim detoks i leczenie psychiatryczne, a także spotkania grupy wsparcia.

Terapia narkotykowa - ile trwa?
Terapia narkotykowa – ile trwa?

Psychoterapia indywidualna powinna być kontynuowana po wyjściu z ośrodka. Spotkania z terapeutą powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na tydzień. Trzeba także pamiętać o tym, że psychoterapia uzależnień powinna odbywać się pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów. Najlepiej byłoby zdecydować się na psychoterapię u specjalisty znającego się na uzależnieniach. Największy wybór dobrych specjalistów będziemy mieć w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Warto przejrzeć poszczególne oferty i zapoznać się z opiniami na temat specjalistów.

Im większa liczba pozytywnych opinii o danym specjaliście, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się uzyskać fachową pomoc. Podczas psychoterapii osoba uzależniona pozna przyczyny swojego uzależnienia. Dowie się również, jak radzić sobie z problemami dnia codziennego w sposób zdrowy. Nauczy się także jak reagować na tak zwane sytuacje bez wyjścia. To właśnie w takich sytuacjach występuje największa pokusa sięgnięcia po narkotyk. Aby psychoterapia była skuteczna, musi trwać odpowiednią ilość czasu. Najczęściej zalecana jest wielomiesięczna albo też wieloletnia psychoterapia.

Jak jeszcze można pokonywać narkomanię?

Ośrodek dla narkomanów https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ to miejsce, w którym bez wątpienia uzyskać można fachową pomoc. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pokonywanie narkomanii w warunkach ośrodka zamkniętego jest dla wielu osób trudniejsze niż leczenie ambulatoryjne. Na szczęście jednak, charakteryzuje się ono dość dużą skutecznością, zwłaszcza wówczas, gdy pacjent jest zaangażowany. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że walka z uzależnieniem wymaga ogromu cierpliwości od pacjenta. Efekty nie pojawią się po dwóch czy trzech tygodniach. Najczęściej trzeba poczekać na nie co najmniej kilka miesięcy.

W niektórych przypadkach czas ten może być nawet dłuższy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo silne jest uzależnienie. Nie należy zapominać także o tym, że leczenie uzależnień, w tym narkomanii wymaga wsparcia najbliższych. Mowa tu nie tylko o rodzinie, ale i o najbliższych przyjaciołach i znajomych. Szczególnie istotne będzie wsparcie domowników. Bez wsparcia osób najbliższych również będzie można jednak sobie poradzić. Trzeba jednak mieć w sobie ogromną siłę woli. Warto uczęszczać także na spotkania grupy wsparcia oraz korzystać z forum internetowego dla leczących się narkomanów. Wsparcie osób, które mają taki sam problem jest naprawdę na wagę złota. Dzięki niemu szanse na pokonanie problemu rosną.