Windykacja długów - jak wygląda?
Kategorie:

Windykacja długów – jak wygląda?

Avatar
Opublikowane przez

Windykacja długów – jak wygląda? O windykacji należności słyszał każdy przedsiębiorca. Często jest to jedyna możliwość na uzyskanie zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Nieuczciwi kontrahenci nie tylko nie płacą w terminie, ale czasami w ogóle nie zamierzają uiszczać zapłaty za fakturę. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi windykacja wierzytelności. Kiedy możemy zlecić ją profesjonalnej firmie windykacyjnej? Odpowiadamy.

Gdy kontrahent nie płaci

Każda przedsiębiorca nie raz spotkał się z sytuacją, w której kontrahent nie opłacił faktury w terminie. Na jednodniowe czy nawet tygodniowe opóźnienia zwykle przymykamy oko. Ostatecznie każdemu mogą przytrafić się drobne problemy finansowe. Firmy mogą także zapomnieć o uregulowaniu danej faktury. Zdarzają się również przestoje w bankach, przez które płatności nie są realizowane na czas. Przyczyn, dla których otrzymujemy zapłatę z opóźnieniem, może być naprawdę wiele. Niemniej jednak problem pojawia się w momencie, gdy kontrahent od dłuższego czasu nie reguluje swoich zobowiązań. Wtedy też – najprościej rzecz ujmując – nie otrzymujemy należnych nam pieniędzy. Rozwiązaniem jest tylko i wyłącznie efektywna windykacja. Może ona przybrać różne formy.

Windykacja telefoniczna

Dużą popularnością cieszy się obecnie windykacja telefoniczna. Jest to jeden z głównych sposobów odzyskiwania wierzytelności przez prawnicze kancelarie windykacyjne. Windykacja telefoniczna polega na dzwonieniu do kontrahenta i przypominaniu mu o tym, że termin płatności faktury minął. Zwykle dzwonimy do osoby, która zajmuje się wykonywaniem przelewów. Możemy również zadzwonić do sekretariatu, aby połączyć się następnie z prezesem firmy czy po prostu jej właścicielem. Dzięki windykacji telefonicznej możemy poznać powody, dla których kontrahent nie płaci. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby przestrzegać w rozmowie wszelkich zasad kultury i dobrego wychowania. Krzyki, przekleństwa czy groźby z pewnością nie są mile widziane. Windykacja telefoniczna jest bardzo skuteczna, bowiem częste telefonowanie sprawia, że kontrahent zapłaci, gdyż będzie chciał się pozbyć uporczywego rozmówcy. Oczywiście musimy wykonywać telefon codziennie. Dodatkowo za każdym razem przypominajmy, że w razie braku otrzymania zapłaty, możemy zgłosić sprawę do sądu.

Windykacja listowna

Nieuczciwemu kontrahentowi o konieczności zapłaty możemy również przypominać listownie. Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na tradycyjną korespondencję. W liście zawiadamiają, że termin płatności minął. Podają również nowy, proponowany przez nich termin zapłaty. W liście warto umieścić adnotację o tym, że jeśli płatność nie zostanie uregulowana, to zgłosimy sprawę do sądu. Windykacja listowna jest efektywna, jeśli prowadzi ją firma windykacyjna. Już sama jej pieczątka na papierze może sprawić, że kontrahent przestraszy się konsekwencji i dokona zapłaty. Zamiast tradycyjnego listu możemy oczywiście zdecydować się na wysłanie maila z przypomnieniem o zapłacie.

Windykacja terenowa

Obecnie windykacja terenowa nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Powodem jest fakt, iż wiele osób kojarzy ją z nieuczciwymi metodami, jakie stosują niektóre firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych. Niemniej jednak windykacja terenowa jest zupełnie legalna. Polega ona na odwiedzaniu dłużnika i przypominaniu mu o zapłacie. Oczywiście podczas rozmowy nie możemy kontrahentowi grozić, wyzywać go ani obrażać. Nie możemy również stosować przemocy. Chodzi jedynie o to, aby wykorzystać pewien trik psychologiczny. Otóż w rozmowach telefonicznych czy mailowych na ogół czujemy się o wiele pewniej, niż podczas konwersacji twarzą w twarz. Wtedy też możemy wywrzeć na rozmówcy większą presję. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby wszystkie nasze działania były zgodne z obowiązującym prawem. W przeciwnym razie to my możemy stać obiektem zainteresowań policji, a nie nieuczciwy dłużnik.

Windykacja komornicza

Ani windykacja samodzielna, ani z pomocą specjalistycznej firmy, nie musi okazać się efektywna. Niestety, nie mamy narzędzi, aby zmusić dłużnika do zapłaty. Takie możliwości ma jedynie komornik. Najpierw musimy jednak złożyć pozew sądowy. Sąd zazwyczaj wydaje wyrok korzystny dla wierzyciela. Z nim dopiero możemy udać się do komornika, który odzyska dla nas pieniądze. Uczyni to poprzez spieniężenie majątku dłużnika. Wszelkie koszty sądowe i komornicze pokrywa oczywiście dłużnik. Dodatkowo mamy prawo do otrzymania zaległych odsetek ustawowych za zwłokę w zapłacie. Oddanie sprawy do sądu często jest ostatecznością, jednak w praktyce jest to jedyny pewny sposób na odzyskanie pieniędzy.

Windykacja z profesjonalistą

Na początku firmy zwykle same starają się odzyskać pieniądze. Niemniej jednak w przypadku nieskłonnych do zapłaty dłużników warto zlecić to zadanie profesjonalnej kancelarii prawnej windykacyjnej. Niestety, samodzielne odzyskanie pieniędzy jest nie tylko trudne, ale i czasochłonne. Jeśli kontrahent po prostu zapomniał o wykonaniu przelewu, to wystarczy mu o tym przypomnieć. Tymczasem bardzo często mamy do czynienia z kontrahentami, którzy w ogóle nie zamierzają nam płacić.