Techniki masażu gorącymi kamieniami są znane na całym świecie i praktykowane od wieków. Ciepło kamienia działa odprężająco i regenerująco. Nadaje się nie tylko do stanów silnie pobudzonych i nerwowych, ale także do różnych kontuzji i bólów mięśni. Wspomaga układ krążenia i pozytywnie wpływa na przepływ limfy w naszym organizmie.
Ze względu na wielopłaszczyznowy wpływ na ludzkie ciało i umysł coraz częściej możemy spotkać się z tym rodzajem masażu w różnych salonach i ośrodkach SPA. To niezwykłe połączenie różnych technik relaksacyjnych i regeneracyjnych nie tylko przynosi ulgę, ale także przywraca nam energię i witalność.
Masaż gorącymi kamieniami – jak to jest?

Masaż wykonywany jest przy użyciu specjalnych skał bazaltowych, które charakteryzują się zdolnością do pochłaniania i rozpraszania ciepła w kontakcie z ludzkim ciałem. Kamienie są podgrzewane w kąpieli wodnej przed rozpoczęciem masażu. Nakładanie olejku na ciało, oprócz odprężenia, wspomaga również ślizganie się kamienia. Masaż na gołej skórze. Masażystki pracują w oparciu o tzw. „Mapę Energii Ciała”. Punkty przepływu energii tworzące mapę, zwane również czakrami, wywodzą się z wierzeń Dalekiego Wschodu i medycyny chińskiej. Istnieją czakry: czakra korzenia, czakra płciowa, splot słoneczny, czakra serca, czakra gardła, czakra trzeciego oka i czakra korony. Sposób ułożenia kamieni na początku masażu może odblokować poszczególne czakry. Umieszczane są z tyłu i z przodu ciała, a także na dłoniach. Kolejnym etapem jest właściwy masaż przy użyciu dwóch większych kamieni. Zazwyczaj pokrywane są oliwą z oliwek lub olejem, co dodatkowo wzmacnia relaksujące i terapeutyczne działanie masażu. Masażystka porusza się szybko wzdłuż meridianów, kanałów łączących punkty energetyczne naszego ciała. Podczas masażu gorącymi kamieniami wykorzystywane są techniki masażu klasycznego, ale nie brakuje również elementów masażu limfatycznego, aromaterapii i termoterapii. Zwykle cały proces trwa około 90 minut, ale możemy spotkać się na dłużej.
Masaż balijski gorącymi kamieniami
Masaż balijski, zwany także masażem indonezyjskim, to rodzaj masażu gorącymi kamieniami. Wykonywany jest na całe ciało i łączy w sobie elementy chińskiej akupresury, ajurwedy, refleksologii stóp i dłoni, a nawet technik masażu tajskiego i masażu głowy. Masaż Warszawa daje przyjemne uczucie odprężenia i odprężenia. Poprawia przepływ krwi i limfy w całym ciele, zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi bóle kręgosłupa i stawów.
Korzyści z masażu gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami, oprócz ukojenia nerwów, niesie ze sobą również wiele korzyści zdrowotnych. Poprawia nasze samopoczucie i poprawia jakość snu, pomagając w problemach z zasypianiem. Pod wpływem masażu i ciepła naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się. Dzięki temu po zabiegu staje się bardziej nawilżona i odżywiona. Poprawia również dotlenienie i zwiększa jędrność. Masaż gorącymi kamieniami pomaga również pozbyć się tzw. „skórka pomarańczowa” lub cellulit. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i promienna. Z tego powodu byłby to dobry wybór, jeśli na przykład chciałbyś zorganizować wycieczkę upiększającą lub wieczór panieński w spa. Masaż pomaga w detoksykacji organizmu i rozładowaniu napięcia mięśniowego. Jest bardzo pomocny w zwalczaniu bólu po kontuzji oraz wspomaga regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. Pozytywnie wpływa na układ krążenia i limfatyczny. Daje uczucie głębokiego relaksu i odprężenia, a także pozwala spokojnie oddychać.
Wskazania do masażu
Masaż gorącymi kamieniami jest idealny dla osób zabieganych, żyjących w stresie. Korzyści z jego stosowania mogą odczuć również klienci cierpiący na rwę kulszową, choroby reumatyczne, urazy poortopedyczne i wzmożone napięcie mięśniowe. To ciekawe uzupełnienie procesu regeneracji po treningu u sportowców i osób wycieńczonych fizycznie. Polecany również osobom w depresji, szczególnie w chłodne, deszczowe dni. Wspomaga również okres rekonwalescencji po nerwicach i przewlekłych chorobach. Polecany jest również osobom zmagającym się z nadwagą lub otyłością, gdyż korzystnie wpływa na przemianę materii i tym samym wspomaga odchudzanie.
Przeciwwskazania do masażu
Osoby z chorobami zakaźnymi lub ostrymi stanami zapalnymi powinny zrezygnować z masażu. Jeśli masz gorączkę, najlepiej odłożyć leczenie. Masaż gorącymi kamieniami nie jest zalecany również w stanach choroby nowotworowej, zwiększonej łamliwości kości i niewyrównanych wadach serca. Innym przeciwwskazaniem jest zapalenie żył lub zakrzepica. Nie należy go również wykonywać w obecności kobiety w ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do masażu, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.