Samochody osobowe- pojazdy które zmieniły świat
Kategorie:

Samochody osobowe – pojazdy które zmieniły świat

Samochody osobowe – pojazdy które zmieniły świat – to cudowny wynalazek, który w znaczący sposób ułatwia życie ludzkości. Dzięki niemu możemy pokonywać dowolne trasy, nie zważając na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Bez problemu przemieścimy się z punktu A do punktu B, osiągając przy tym dość dużą prędkość. Jest to przede wszystkim komfortowy środek transportu, niestety dość niebezpieczny, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność, kiedy prowadzimy tego typu pojazd. Oprócz tego samochód jest także pewną formą rozrywki, gdyż wielu osobom taka czynność przynosi wiele radości.

Historia pojazdów samochodowych

Konstruktorem pierwszego samochodu był Carl Benz, który w roku 1885 zbudował samochód z jednocylindrowym czterosuwowym silnikiem benzynowym. Jeśli natomiast chodzi o pierwszy pojazd o napędzie elektrycznym, przypisuje się go inżynierowi pochodzącemu z Francji, niejakiemu Gustave’owi Trouve. W 1881 roku pokazał on światu pierwszy tricykl. 7 lat później, czyli w 1888 roku Andreas Flocken skonstruował pierwszy elektryczny czterokołowy samochód osobowy na świecie.

Współczesne samochody sportowe

Samochód sportowy to klasa pojazdów, której celem jest uzyskanie jak największych osiągów, a także zapewnienie możliwie najlepszego prowadzenia. Są one dosyć małych rozmiarów, mniej luksusowe, jednocześnie karoseria z reguły ma nietypowy kształt. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają zdecydowanie bardziej korzystny stosunek mocy silnika do własnej masy. Opony są wytworzone w taki sposób, aby zapewniały przyczepność do drogi, niezależnie od warunków atmosferycznych. Oczywiście należy pamiętać, że trzeba dostosować poszczególne pojazdy do pogody, ponieważ nawet najlepszy samochód na lodzie straci przyczepność. Samochody sportowe mają także odpowiednie zawieszenie, które umożliwia błyskawiczne pokonywanie zakrętów. Jeśli chodzi o nadwozie, ma stosunkowo niski współczynnik oporu powietrza. Warto także wspomnieć o jednym z najważniejszych elementów- układ hamulcowy. Pojazdy przeznaczone do osiągania wysokich prędkości, mają hamulce, które zapewniają skuteczne i szybkie wyhamowanie samochodu z prędkości maksymalnej. Warto również wspomnieć o ważnej roli, jaką odgrywają spoilery. Dla przeciętnego człowieka nie znającego się na motoryzacji, spoiler pełni tylko funkcje wizualne, nadaje agresywnego wyglądu. W rzeczywistości ten element zwiększa jednostkową siłę nacisku opony na nawierzchnię, wraz ze wzrostem prędkości, co oznacza, że możemy pokonywać zakręty z jeszcze większą mobilnością, bez wpadania w poślizg. Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia o jakiejkolwiek usterce któregoś z elementów pojazdu, natychmiast powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy.

Maksymalne osiągi przykładowego współczesnego samochodu

Samochody osobowe- pojazdy które zmieniły światAby uzmysłowić czytelnikom, jakie niesamowite osiągi potrafią uzyskiwać współczesne samochody sportowe, weźmiemy pod lupę “Bugatti Veyron Super Sport 2010”. Zapewne dla fanów motoryzacji jest to doskonale znany pojazd. Jego karoseria wykonana jest z włókna węglowego, co jest dosyć często stosowane w tego typu samochodach. Pod maską możemy znaleźć piekielnie mocny silnik 8-litrowy, z dwiema turbinami i intercoolerami. Jego siła jest niewyobrażalnie wysoka, 1200 koni mechanicznych oraz 1500 Nm maksymalnego momentu obrotowego oznacza, że samochód może się rozpędzić nawet do 430 km/h. Brzmi nieprawdopodobnie prawda? Ciężko w to uwierzyć, ale naprawdę istnieją takie samochody, a nawet jeszcze szybsze. Oczywiście rzadko kiedy jeździ się takimi pojazdami na co dzień. Średnie spalanie bowiem wynosi około 40l/100 km, natomiast przy maksymalnej prędkości jest to aż 125 l/100 km, tak więc jest to bardzo droga zabawa. Właściciel powinien regularnie odwiedzać warsztat samochodowy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż nawet najdrobniejsza usterka przy wysokiej prędkości, może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Najczęstsze usterki samochodowe w używanych samochodach

Posiadacze używanych samochodów, dość często muszą odwiedzać warsztat samochodowy. Nic dziwnego, w końcu pojazdy po jakimś czasie zaczynają się zużywać. Bardzo częstą usterką jest problem z turbosprężarką. W przypadku kiedy samochód zaczyna “gwizdać” lub “warczeć” przy przyśpieszeniu, być może dzieje się coś niedobrego. Popularnym problemem jest również klimatyzacja. Są to dość skomplikowane systemy, dlatego często się zdarza, że uszkodzeniu ulega właśnie któryś z tych elementów. Warto wybrać się do warsztatu samochodowego w celu dokładnego zdiagnozowania awarii. W trochę nowszych pojazdach możemy mieć problem ze wspomaganiem układu kierowniczego. W modelach, gdzie mamy do czynienia z pompą hydrauliczną, koszt naprawy powinien oscylować w granicach 700 zł, jednakże w nowszym pojazdach warsztat samochodowy być może będzie żądał nawet 3000 zł. Jeśli czujemy zgrzyty, a także zacięcia podczas agresywniejszy manewrów, powinniśmy szybko udać się do specjalisty. Częste problemy możemy mieć także z systemem ABS. Zwykle awarii ulegają czujniki przy kołach. W warsztacie samochodowym będziemy musieli za niego zapłacić w granicach 200 zł.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl