Regularne wizyty u stomatologa zapobiegają rozwojowi próchnicy i nie tylko. Wiele osób twierdzi, że nie zdawało sobie sprawy z tego jak wizyta u stomatologa może poprawić ich nastrój. Bezbolesne zabiegi i zdrowe białe zęby mogą wpłynąć na lepsze samopoczucie. W gabinetach dentystycznych nie są stosowane metody i techniki eksperymentalne wiążące się z wysokim ryzykiem dla pacjentów. Ostrożna dezynfekcja i funkcjonalność sprzętu całkowicie eliminują możliwość naruszenia sterylności.
Kiedy nie można odwlekać wizyty u stomatologa?
Podczas wizyty u stomatologa przeprowadzana jest diagnostyka uzębienia, aby rozpoznać wszystkie ubytki lub stany zapalne dziąseł. Jeżeli pojawiły się zmiany próchnicze trzeba szybko poddać się leczeniu, aby nie doszło do powikłań na kolejnych etapach jej rozwoju. Obecna stomatologia to leczenie bez bólu i w komfortowych warunkach, dlatego nie ma sensu odkładania wizyty w gabinecie dentystycznym. Każda osoba w celach profilaktycznych powinna zgłosić się do stomatologa raz na pół roku.
Natomiast w szczególnych przypadkach natychmiast:
- Jeśli boli ząb
- Jeśli zęby stają się wrażliwe na zimne lub gorące napoje
- Na początkowym etapie, przy bardziej złożonych rodzajach leczenia (ortodoncja, implantacja, protetyka, chirurgia)
- Ze stanem zapalnym tkanek otaczających ząb
- Aby przywrócić utraconą część zęba
- Przed i podczas ciąży.
Najczęstsze powody wizyty u stomatologa:
- Leczenie próchnicy
- Leczenie zapalenia miazgi
- Leczenie zapalenia przyzębia i torbieli zębów
- Leczenie stomatologiczne podczas ciąży
- Stomatologia w znieczuleniu ogólnym
- Przywrócenie części zęba.
Jak implantacja zmienia uśmiech?
Implantacja stomatologiczna to dziedzina stomatologii chirurgicznej specjalizująca się w instalowaniu sztucznego podparcia zamiast korzenia utraconego zęba. Wszyscy wiedzą, że ważne jest to, aby chronić zęby i monitorować ich zdrowie i higienę, regularnie odwiedzając stomatologa. Zaniedbanie zdrowia i higieny zębów często prowadzi do tego, że zęba nie można już uratować. A w niektórych przypadkach także do różnego rodzaju procesów zapalnych w jamie ustnej.
Powody, dla których ważne jest jak najszybsze zastąpienie utraconego zęba sztucznym:
- Żucie jedzenia jest zaburzone, co jest główną przyczyną problemów z przewodem pokarmowym.
- Sąsiednie zęby zaczynają się ruszać, próbując wypełnić pustą przestrzeń, co z pewnością doprowadzi do wad zgryzu.
- Spowoduje to zmianę wyglądu, a także problemy ze zdrowiem szyi, pleców i układu mięśniowo-szkieletowego.
- Zwiększa się obciążenie żucia sąsiednich zębów.
- Sąsiednie zęby po bokach, a także te, które są nad nimi, będą służyć znacznie krócej.
- Tkanka kostna w miejscu utraconego zęba z czasem zanika. Stomatolog będzie musiał wykonać operację, aby zbudować tkankę kostną. Im więcej czasu upłynęło od utraty zęba, tym trudniejszy może być zabieg.
- Występują defekty mowy.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy implantacja jest dla niego wskazana, powinien skonsultować się ze stomatologiem, który dokładnie zbada przypadek a także wybierze odpowiednie metody.
Periodontologia zadba o tkanki przyzębia
Periodontologia to kierunek w stomatologii poświęcony diagnozowaniu, profilaktyce i leczeniu tkanek przyzębnych (przyzębia).
Główne oznaki problemów z tkankami przyzębia:
-
Dziąsło boli i krwawi – pierwszy powód, aby pomyśleć o wizycie u periodontologa;
- Nieświeży oddech, jest także głównym wrogiem komunikacji z ludźmi i wskazaniem do konsultacji ze specjalistą.
- Problemy laryngologiczne (ucho, gardło, nos)
- Przewlekłe problemy żołądkowe
- Choroba dziąseł, której towarzyszą nieprzyjemne odczucia i / lub ból.
- Mobilność zębów. W fizjologii zęby powinny zawsze być ruchome, jednak dopuszczalna mobilność jest niewidoczna dla ludzi. Jednocześnie łatwo zauważyć nadmierną ruchliwość zębów, jako anomalię, która zdecydowanie wymaga interwencji periodontologa.
- Odsłonięcie szyjki zęba. Oprócz naruszenia estetyki uśmiechu, takie zmniejszenie objętości dziąseł prowadzi do zwiększonej wrażliwości zębów, a także do aktywnego rozwoju zmian próchnicowych w tym obszarze.
Jaka jest główna przyczyna chorób dziąseł?
Główną przyczyną chorób dziąseł jest płytka nazębna, która zawiera dużą liczbę bakterii i powstaje na powierzchni zębów i na brzegach dziąseł. W przypadku braku odpowiedniej higieny płytka ostatecznie zamienia się w kamień nazębny, pełen toksyn i produktów przemiany bakterii, które powodują procesy zapalne w jamie ustnej, szybko niszcząc tkanki miękkie wokół zęba. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwolą pozbyć się nagromadzonego kamienia nazębnego i uchronić się przed rozwojem próchnicy.
Zdrowie dzieci jest zawsze na pierwszym miejscu
Ważne jest, aby pokazać dziecku, że wizyta u stomatologa nie jest przerażająca, ale interesująca i zabawna. Leczenie może odbywać się szybko, bezboleśnie i bezpiecznie. Dzieci często mają negatywne doświadczenia z ludźmi w białych fartuchach. Dlatego zadaniem stomatologa dziecięcego jest przekształcenie leczenia w bajkę i ekscytującą grę, aby dzieci zauważyły, że leczenie zębów nie jest bolesne, a to wszystko działa na ich korzyść.
Tajemnice zdobywania zaufania małych pacjentów:
- W gabinecie dentystycznym nie powinno być zapachu leków
- Przygotowanie dla dzieci zabawek lub innych drobnych upominków
- Podczas leczenia włączać bajki dla dzieci, aby odwrócić ich uwagę.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |