Ostatnim etapem budowy domu jest wykonanie i pokrycie dachu, jednego z najważniejszych elementów konstrukcji, którego zadaniem jest ochrona domu przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Sposób montażu poszczególnych części dachu zależy w dużej mierze od rodzaju konstrukcji wybranej dla danego domu. Więźby dachowe mają dużą liczbę podpór, a jedną z nich są kratownice dachowe, które są łatwe w produkcji, lekkie i mogą być stosowane do każdego rodzaju dachu.
Elastyczna konstrukcja kratownic kratowych
Kratownice kratowe są ekonomiczną metodą budowy wszelkiego rodzaju dachów i stanowią rozwiązanie wielu problemów związanych ze złożonymi konstrukcjami dachowymi. Aby móc zastosować wiązary dachowe, w budynkach mieszkalnych jedynie ściany obwodowe muszą być nośne. Ściana wewnętrzna staje się zwykłą ścianą działową bez podpór belek, słupów itp. Nie ma potrzeby ustawiania podpór pod nienośnymi ścianami wewnętrznymi, co upraszcza konstrukcję pod posadzką. W przypadku układania stropów z płyt betonowych uproszczono również układ belek wewnętrznych.
Wytrzymałość kratownicy kratowej
Kratownice kratowe projektowane są zgodnie z przepisami budowlanymi, ze szczególnym uwzględnieniem niezawodności każdego elementu. Tradycyjna konstrukcja dachu na miejscu opiera się na historycznych, konserwatywnych tradycjach. Aby zapewnić wystarczającą niezawodność, do budowy takiego dachu użyto więcej drewna. Zapas wytrzymałości takich konwencjonalnych dachów i ścian oporowych zależy również od umiejętności poszczególnych dekarzy. Dachy kratownicowe mogą być zaprojektowane tak, aby były bardziej odporne na obciążenia wiatrem i mogły być bezpieczniej przymocowane do ramy nośnej niż tradycyjne dachy. Dobry projekt oznacza szybką realizację, a zastosowanie wiązarów kratowych skraca czas budowy. W takim przypadku większość dachów można zamontować w ciągu jednego dnia roboczego. Dużym plusem jest zminimalizowanie wpływu liczby pracowników i niekorzystnych warunków atmosferycznych na harmonogram budowy.
Plan dachu
Dzięki kratownicom można zbudować dowolny dach, jednak istnieje kilka standardowych rodzajów dachów, które wciąż są popularne w budownictwie mieszkaniowym. przykład:
- Najprostszy dach dwuspadowy – o dwóch płaszczyznach o tej samej szerokości, łączy się je pośrodku budynku na kalenicy, na całej długości dachu, ze ścianą zewnętrzną poniżej pokrycia dachowego. W przypadku prostego dachu dwuspadowego wymagany jest tylko jeden rodzaj kratownicy.
- Dachy skośne są popularne i można je łatwo zbudować za pomocą wiązarów kratowych skierowanych od narożników do kalenicy oraz specjalnej więźby (z ciętymi belkami) umieszczonej pomiędzy skrajnymi ścianami a krawędzią kalenicy.
Pokrycie dachu – blacha falista
Obecnie w budownictwie szeroko stosowana jest stal ocynkowana, po pewnym przetworzeniu i pokryciu polimerową warstwą ochronną, zwaną blachą falistą. Dzięki temu zabiegowi nie tylko zyskują nowy estetyczny wygląd, ale również dodają niektóre zalety arkusza (wytrzymałość i sztywność). Profilowanie i późniejsza obróbka blachy polimerami umożliwia wykorzystanie jej jako pokrycia dachowego.
Dachy wykonane ze stali falistej mają swoje pozytywne cechy:
- Prosty w montażu, lekki i łatwy do cięcia, pozwala na tworzenie zadaszeń pod różne konstrukcje, znacznie upraszczając transport i montaż zadaszeń. Ponadto blachy faliste mogą być stosowane do różnych konstrukcji dachowych pod niemal każdym kątem nachylenia.
- Wysoka odporność na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne, opady atmosferyczne, promienie UV, pozwalająca na zachowanie struktury i estetyki materiału przez wiele lat. Możliwość stworzenia bardzo szczelnego dachu.
- Przyjazny dla środowiska. Blacha jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Nawet z warstwą ochronną nie emituje do atmosfery substancji toksycznych.
- Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Podstawa profilu metalowego wykonana jest ze stali ocynkowanej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia.
koszt. Cena blachy falistej uzależniona jest od grubości metalu, zawartości cynku oraz jakości powłoki polimerowej. Ten materiał jest tańszy niż gonty metalowe i asfaltowe.
Dach pokryty blachą falistą zachowa swoją funkcję i wygląd przez długi czas, jeśli polimerowa warstwa ochronna nie zostanie uszkodzona. Warstwy te chronią materiał przed korozją i rdzą. Przy doborze pokryć dachowych należy oczywiście wziąć pod uwagę założenia projektowe oraz możliwość obciążenia wiązarów. Poza tym jest jednak jego trwałość i cena. Tektura falista prezentuje się pod tym względem bardzo dobrze, gdyż jej producent gwarantuje lata eksploatacji i oferuje ten materiał w znacznie niższej cenie niż tradycyjne rozwiązania. Nie jest więc niespodzianką, że blacha jest używana wszędzie tam, gdzie to możliwe. Żywotność ocynkowanej blachy falistej szacuje się na co najmniej 25 lat. Na rynku dostępne są również droższe deski wielowarstwowe z powłoką poliuretanową, które po zamontowaniu na dachu mogą wytrzymać w dobrym stanie nawet 40-50 lat.