Pielęgnacja sprzętu AGD
Kategorie:

Pielęgnacja sprzętu AGD

Pielęgnacja sprzętu AGD nie musi być uciążliwa, zwłaszcza jeśli potrafimy ją sobie ułatwić i dobrze zorganizować. Do mycia lodówek i zamrażarek najlepiej używać ciepłej wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Użycie do tego celu płynu do zmywania naczyń może spowodować przesiąknięciem wnętrza lodówki, a później również żywności – zapachem tego płynu, co w przypadku produktów spożywczych na pewno nie jest wskazane.

Jeśli już użyjemy odrobiny płynu do mycia naczyń, należy później dokładnie przemyć wnętrze lodówki samą wodą i osuszyć – na przykład ręcznikiem papierowym. Natomiast na dno lodówki warto położyć stary ręcznik frotte – wtedy woda ściekająca ze ścianek lodówki podczas rozmrażania, czy mycia, będzie spływała na ten ręcznik, który łatwo można później wycisnąć z wody nad zlewem. Pozwala to uniknąć ściekania wody na podłogę. Warto też na podłodze umieścić blachę do pieczenia lub plastikową, prostokątną tacę, do której będzie mogła spływać woda z rozmrażanej zamrażarki.

Rozmrażanie lodówki i zamrażarki można przyśpieszyć, stosując suszarkę do włosów, ale należy strumień ciepłego powietrza utrzymywać w bezpiecznej odległości od tworzywa jej ścianek. Przegródki w niej są bowiem często wykonane z tworzyw sztucznych i pod wpływem gorąca mogłyby ulegnąć odkształceniu.

Soda oczyszczona przyda się nie tylko do mycia lodówki. Wilgotną ściereczką, nasączoną sodą, można wyczyścić piekarnik – najlepiej wtedy, gdy jest jeszcze ciepły. Natomiast oszklone drzwiczki piekarnika najlepiej czyścić, gdy już ostygną. Można do tego celu użyć detergentu. Z dna piekarnika należy zawsze usuwać wszystkie resztki.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej można myć ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Jest jeszcze inna metoda: do miseczki z wodą dodaj kilka cząstek cytryny lub sok cytrynowy i podgrzewaj przez 5 minut w najwyższej temperaturze. Można również użyć sody: 2-3 łyżki sody oczyszczonej rozpuść w szklance wody i podgrzewaj 5 minut. Następnie wytrzyj wnętrze kuchenki papierowym ręcznikiem. Talerz obrotowy z kuchenki można myć ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

Kuchenek mikrofalowych nie należy czyścić ostrą myjką. Nie zaleca się też używać do tego celu gotowych proszków do mycia i mleczek, gdyż ich chemiczny zapach przeniknąłby do potraw w niej podgrzewanych.

Pielęgnacja sprzętu AGDZarówno ocet, jak i sodę można z powodzeniem zastosować również do czyszczenia wnętrza pralki. Wystarczy do prania dodać, oprócz proszku, 100-200 ml octu spirytusowego lub sodę. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko nieprzyjemnego zapachu w pralce, ale i kamienia. Dodatkowo ożywią się kolory pranych rzeczy. Ocet można wlać bezpośrednio do bębna, albo do pojemnika, do którego wlewa się płyn do płukania. Wlanie go do pojemnika z proszkiem jest równie skuteczne. Wbrew pozorom ocet nie powoduje nieprzyjemnego zapachu tkanin po ich wypraniu. Przeciwnie – wyprane rzeczy pachną przyjemną dla nozdrzy świeżością. Jeśli jednak ktoś obawia się zapachu octu, może zastosować do prania następującą mieszaninę: pół szklanki octu, łyżeczka sody oczyszczonej i kilka kropli olejku eterycznego. W ten sposób powstanie naturalny, pachnący płyn do płukania, który warto przynajmniej od czasu do czasu zastosować zamiast chemicznego ze sklepu.

Należy również sprawdzać filtry pralki. Mogą się bowiem znajdować w nich nitki, włosy, guziki, monety i wiele innych drobnych rzeczy, które blokują przepływ wody oraz z czasem powodują nieprzyjemne zapachy.

Po użyciu, drzwi pralki zostawiaj zawsze otwarte. Można je myć ciepłą wodą z dodatkiem octu lub płynu do mycia naczyń.

Ocet pomoże nam oczyścić także czajnik elektryczny. Wystarczy zagotować wodę z octem, po ostygnięciu wylać, umyć czajnik wewnątrz i na zewnątrz, kilka razy wypłukać samą wodą i urządzenie jest niemal jak nowe. Zamiast octu można zastosować kwas cytrynowy – wystarczy jedna saszetka, a nawet połowa opakowania. Oczywiście po zagotowaniu i lekkim ostudzeniu, trzeba tę wodę wylać, usuwając jednocześnie kamień. Następnie umyć naczynie i przepłukać kilka razy pod bieżącą wodą.

Reasumując: soda, ocet, cytryna i kwasek cytrynowy – to doskonałe i naturalne środki czystości w domu. Są tanie, skuteczne i w dodatku ekologiczne. Pomagają dbać o czystość urządzeń AGD, naczyń, zlewozmywaków, a nawet baterii i pryszniców. Można kupować również gotowe środki do czyszczenia pralek, zmywarek, czy innych urządzeń, jednak od czasu do czasu warto pokusić się o zastosowanie tych naturalnych. Należy również uwzględniać informacje zawarte w instrukcji obsługi poszczególnych urządzeń domowych, gdyż producent daje w nich wyraźne wskazówki dotyczące ich konserwacji.

Na pewno urządzenia służące do obróbki żywności – miksery, młynki, shakery, blendery, sokowirówki i wszelkiego rodzaju roboty kuchenne, należy myć zaraz po użyciu, gdyż zeschnięte resztki pokarmów są bardzo trudne do usunięcia, a energiczne ich zdrapywanie mogłoby uszkodzić tworzywo.

Należy też zadbać o zmywarkę, aby mogła nam służyć jak najdłużej. Przed włożeniem do niej brudnych naczyń, należy usunąć z nich wszelkie resztki jedzenia, a jeśli są mocno zabrudzone, można je przepłukać lub wytrzeć papierowym ręcznikiem. Myjąc wnętrze zmywarki, szczególną uwagę należy zwrócić na jej drzwiczki. Środki do jej czyszczenia należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba też pamiętać o stosowaniu specjalnych środków zmiękczających wodę.

Używając wszelkie urządzenia gospodarstwa domowego, należy zwrócić uwagę na to, by nie dopuścić do ich przegrzania. Natomiast podczas ich czyszczenia muszą być wyłączone z prądu. Wszystkie wtyczki i przewody powinny być regularnie sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz naprawiane, gdy zaistnieje taka potrzeba. Wszystkie urządzenia AGD powinny mieć uziemienie, zwłaszcza pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna i lodówka. Istotna jest bowiem nie tylko ich czystość i sprawność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.