Najczęstsze błędy przy wyborze drzwi wewnętrznych do domu i mieszkania. Tuż po zakupie własnego mieszkania czy wybudowanie domu oczywistym jest, że przystąpimy do jego wykańczania i ogólnie pojętego remontowania. Jedną z ważniejszych rzeczy w jego trakcie jest wybór właściwych drzwi wewnętrznych – to one oddzielać będą każde kolejne pomieszczenie naszego nowego lokum i to one, wbrew pozorom, muszą stanowić jeden z ważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Jakie błędy możemy popełnić w czasie ich wybierania? Czego się wystrzegać, by podjąć tu słuszną decyzję? O tym napiszemy w naszym krótkim poradniku.
Błąd numer jeden – rozpoczynanie od drzwi
Drzwi powinny stanowić dopełnienie całej aranżacji i swoistą “kropkę nad i”. Kupowanie ich zawczasu może doprowadzić do kompletnego nieporozumienia aranżacyjnego. Nie zwracajmy więc uwagi na to, co w chwili obecnej jest popularne, a co rzadko spotykane – drzwi zakupmy na samym końcu, biorąc pod uwagę wyłącznie dwa aspekty: dopasowanie (o którym więcej powiemy w dalszej części poradnika), ale też nasz gust.
Błąd numer dwa – wygląd i tylko wygląd
Wiele osób wybierając drzwi zwraca uwagę wyłącznie na wygląd – tymczasem jest on tak właściwie jednym z mniej istotnych ich aspektów. Podstawą jest ich solidność – musimy pamiętać, że będziemy je eksploatować dosłownie każdego dnia, otwierając je i zamykając, nie zawsze z należytą dbałością i delikatnością. Warto, aby odpowiedzialny za nie mechanizm zachowywał się w porządku, a skrzydło nie było łatwe do zniszczenia. Nie patrzmy więc wyłącznie na wygląd, ale też na bardziej techniczne aspekty. Pośród nich zwrócić uwagę powinniśmy również na rodzaje drzwi – w dzisiejszych czasach klasyczne “skrzydłówki” nie są naszą jedyną opcją. Możemy bowiem zainwestować również w drzwi przesuwane, dwuskrzydłowe czy nawet harmonijkowe, które – pomimo tego, że z rynku zniknęły już jakiś czas temu – powoli wracają do łask.
Oczywiście konkretny rodzaj drzwi powinniśmy dobrać do konkretnego pomieszczenia. W sypialni na przykład, gdzie oczekujemy prywatności na najwyższym poziomie, nie zdecydujemy się na drzwi harmonijkowe – podobnie zresztą, jak w łazience. Patrzmy na to wszystko w bardzo szerokiej perspektywie.
Błąd numer trzy – brak konsystencji aranżacyjnej
Choć wspomnieliśmy już o tym podczas mówienia o błędzie związanym z rozpoczynaniem remontu właśnie od drzwi, musimy to powtórzyć: ten element naszego domu cy mieszkania powinniśmy wybierać na samym końcu, dopełniając nim aranżację naszych wnętrz. Drzwi muszą komponować się z całością, a przede wszystkim z kolorem ścian i podłóg – nie sposób wyobrazić sobie białe drzwi w mieszkaniu o ciemnej stylistyce – i na odwrót. Drzwi jest na tyle dużo, że podczas ich wyboru łatwo jest popełnić gafę aranżacyjną. Dokonując go, zwróćmy więc uwagę na to, jak wystrojone są:
- nasze ściany – mowa nie tylko o kolorze, ale i dodatkach (obrazach, ramkach i innych) znajdujących się na nich;
- meble – dobrą praktyką jest dobieranie koloru i materiału drzwi do wyglądu mebli – to zgodność z nimi często jest w stanie dopełnić całą aranżację;
- podłogi – jako że zwykle przylegają one bezpośrednio do drzwi, muszą stanowić z nimi zgodną i harmonijną całość.
Pamiętajmy, że drzwi widoczne są nie tylko wewnątrz pomieszczenia docelowego, ale i na zewnątrz – na korytarzu czy w innym pokoju. Musimy mieć to na uwadze już na etapie ich wybierania, ale i aranżacji przylegających do siebie pomieszczeń.
Błąd numer cztery – niewłaściwy montaż
Może nie jest to związane typowo z wyborem drzwi, bardzo istotny w całym procesie jest ich montaż – jeżeli jesteśmy odpowiednio wykwalifikowani, albo po prostu posiadamy odpowiednie zdolności techniczne (niekoniecznie poparte wielokrotną praktyką), możemy się go podjąć sami. Ważne jednak, żeby wykonać go prawidłowo – nawet doskonale wybrane drzwi wewnętrzne nie będą wyglądać dobrze, jeśli zamontuje się je w sposób nieprawidłowy, czy to krzywo, czy to w nie do końca właściwym miejscu. Co jednak najważniejsze, zły montaż może doprowadzić do pozbawienia ich funkcjonalności.
Należy mieć na uwadze to, że większość producentów nie daje gwarancji na drzwi montowane samodzielnie, zdając sobie sprawę z tego, ile błędów (często nieodwracalnych) można przy tym popełnić. Już na etapie wyboru drzwi zastanówmy się więc, kto nam je zamontuje i na pewno skorelujmy to z ich rodzajem – drzwi harmonijkowe wybaczają bowiem najwięcej błędów i potrafią być nieinwazyjne. Te klasyczne czy przesuwne mogą być większym wyzwaniem. Jeśli musimy, nie wahajmy się sięgnąć po pomoc profesjonalisty.
Podsumowanie
Wybór drzwi wewnętrznych do własnego domu, wbrew wszelkim pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Opcji na rynku mamy całe mnóstwo, a drzwi, na które ostatecznie się zdecydujemy powinny nie tylko nam się podobać, ale też pasować do stylistyki całego mieszkania czy domu, ale też być solidnie wykonane. To one oddzielają od siebie kolejne części lokum – dobrze byłoby, aby robiły to w należyty sposób. Nigdy nie bagatelizujmy więc ich wyboru, a zawsze dokonujmy go na końcu, to je dobierając do już przygotowanej aranżacji.