Konstrukcje drewniane szkieletowe
Kategorie:

Konstrukcje drewniane szkieletowe

Avatar
Opublikowane przez studio12

Konstrukcje drewniane szkieletowe: w ciągu ostatnich kilku lat budowa domów o konstrukcji drewnianej szkieletowej staje się coraz bardziej popularna, a przyszli właściciele nie obawiają się o ich jakość i tempo zrealizowania projektu. Technologia budowy szkieletowej ma szereg zalet w stosunku do tradycyjnej technologii, która ma ponad sto lat. Takie konstrukcje z drewna budowane są o każdej porze roku. Wpływ na formę domu szkieletowego ma sposób wykończenia ścian: oblicówka, otynkowanie, płytki klinkierowe.

Konstrukcje drewniane szkieletowe – zalety

Drewniana konstrukcja szkieletowa zdobyła uznanie na rynku budowlanym. Co więcej, potrzeba zastosowania tej konstrukcji często pojawia się nie tylko u prywatnych użytkowników, ale także wśród przedsiębiorców. Na przykład konstrukcje takie jak altany, werandy, szopy, a nawet ogrodzenia w mają drewniany szkielet.

Główne zalety konstrukcji drewnianych szkieletowych to:

 • Niski koszt konstrukcji szkieletowych w porównaniu z domami wykonanymi z drewna lub cegły.
 • Szybka budowa. Klasyczny dom szkieletowy buduje się średnio 2-3 miesiące, po czym można od razu się do niego wprowadzić.
 • Efektywna eksploatacja, ponieważ konstrukcja wiąże się z zastosowaniem izolacji o dużej grubości, co zapewnia ekonomiczne ogrzewanie. Pod względem energooszczędności taki dom przewyższa konstrukcje z cegły i klasycznego drewna czy bali.
 • Trwałość konstrukcji. Przestrzegając technologii budowlanej i zapisów projektu, a także zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych, budynek o konstrukcji drewnianej szkieletowej może być użytkowany co najmniej 70 lat, a terminowe naprawy przedłużą ten czas do ponad 100 lat.
 • Brak ograniczeń w rozwiązaniach technicznych i elewacyjnych. Zastosowanie nowoczesnego materiału w konstrukcji szkieletowej pozwala na zastosowanie dowolnego stylu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
 • Przyjazność dla środowiska i komfort. Materiały budowlane takiego domu są pochodzenia naturalnego i nie mogą być źródłem alergii. Ponadto konstrukcja zapewnia dobre właściwości dźwiękochłonne.

Główne elementy konstrukcji drewnianej szkieletowej

Urządzenie drewnianego domu w konstrukcji szkieletowej musi zawierać dodatek takich elementów konstrukcyjnych:

 • Fundament. Ważny element konstrukcji, a jego budowa wymaga kilkakrotnie mniejszych nakładów niż przy budowie podobnych konstrukcji nośnych dla cięższych budynków. Często stosowana jest: ława fundamentowa, płyta fundamentowa, fundament słupowy.
 • Szkielet budynku. Jest montowany z drewna i desek zgodnie z wcześniejszym schematem. Jest to konstrukcja nośna drewnianego domu szkieletowego, której technologia musi być w pełni zachowana. Do postawienia wersji szkieletowej trzeba wykorzystać drewno klejone warstwowo, czterostronnie strugane, suszone komorowo o wilgotności nie wyższej niż 15%. Takie drewno jest impregnowane, dzięki czemu odporne na wilgoć oraz tworzenie się pleśni. Ma większą odporność na ogień.
 • Izolacja. Jako czynnik można wykorzystać kilka rodzajów materiałów, jednak najczęściej spotykanym w konstrukcji szkieletowej jest wykorzystanie wełny mineralnej, która dobrze wypełnia puste miejsca.
 • Okładzina zewnętrzna. Wytrzymały materiał taki jak sklejka, płyta OSB jest używany jako zewnętrzna powłoka.
 • Okładzina wewnętrzna. Płyta gipsowo-kartonowa, sklejka.  

Systemy dachowe dla konstrukcji drewnianych szkieletowych mają minimalne ograniczenia dotyczące projektu dachu. Z reguły może to być system zadaszenia dwuspadowego, jednospadowego, czterospadowego lub płaskiego, a także bardziej złożone warianty i kombinacje wymienionych typów. Jako dekoracyjne pokrycie dachowe można wybrać dowolny nowoczesny materiał, ale należy go wybrać na etapie projektowania, aby przy obliczaniu szkieletu i fundamentu uwzględnić ciężar dachu.

Domy w konstrukcji drewnianej szkieletowej

Konstrukcje drewniane szkieletowe
Konstrukcje drewniane szkieletowe

Drewno wykorzystywane do konstrukcji drewnianej szkieletowej to wysokiej jakości materiał pochodzący z drzew iglastych takich jak świerk lub sosna. Jest to materiał klasy C24 co oznacza, że ma wilgotność nie wyższą niż 15% a uzyskuje się to dzięki suszeniu komorowemu, co wpływa również na niszczenie grzybów i larw owadów.

Drewno wykorzystywane do konstrukcji szkieletowej jest wolne od sęków, pęknięć i nie odkształca się. Istotne jest to, że, w takich konstrukcjach instalacja jest przeprowadzana w stropach bądź w ścianach. Specjaliści budujący domy szkieletowe dbają o to, aby wszystkie elementy konstrukcyjne nie przenosiły drgań.

Dom o konstrukcji drewnianej składa się z głównych gabarytowych elementów drewnianych, części domu dostarczane są na plac budowy w stanie gotowym do montażu. Proces produkcyjny odbywa się w pomieszczeniu, w zakładzie produkcyjnym, gdzie każda wyprodukowana część domu przechodzi kontrolę jakości, co gwarantuje doskonały efekt końcowy. Materiały do budowy domów spełniają wszelkie normy jakościowe i estetyczne. Gwarantują bezpieczeństwo i trwałość domu. Izolacja konstrukcji szkieletowych zapewnia doskonałe właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Drewniane konstrukcje służą do zastosowania w różnych konstrukcjach budowlanych. Są dość precyzyjne w montażu, a także tworzą konstrukcje o dobrej wytrzymałości.