Jak zorganizować udany wieczór panieński?

Jak zorganizować udany wieczór panieński?

W życiu niemal każdej kobiety w końcu przychodzi moment, w którym będzie chciała się ustatkować i rozpocząć życie z mężczyzną u boku. Kiedy przychodzi co do czego, a ślub jest już za rogiem, trzeba pomyśleć o jak najbardziej szalonym, ale i zapadającym w pamięć zakończeniu panieńskiego życia. Wieczór panieński, który w Polsce stał się nieodzowną częścią przygotowań do właściwego ślubu i czymś „na odstresowanie” organizuje zwykle drużba. W tym artykule skupimy się na tym, jak powinien on wyglądać, aby na długo zapadł pannie młodej w pamięć i stanowił imprezę godną pożegnania się z długo posiadanym „wolnym” stanem cywilnym.

Czym tak właściwie jest wieczór panieński?

Choć dawniej wieczór panieński było organizowany w przeddzień ślubu i polegał na wspólnej zabawie najbliższych osób, dziś zwykle organizuje się go z nieco większym, nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Zachował jednak swoją „starą” formę i polega na wspólnej, niczym nieskrępowanej  zabawie, której scenariusz wymyśla albo świadkowa, albo też po prostu najbliższa przyjaciółka Panny Młodej. Wieczór panieński może (i tak się dzieje) przybierać zgoła odmienną formę, zależną od tego, jakie towarzystwo będzie w nim brało udział. Choć jego esencją są wszelkiego rodzaju niespodzianki, Panna Młoda powinna mieć wpływ na to, kiedy tak właściwie się on odbędzie (musi dostroić swój napięty – zwłaszcza przed ślubem – grafik do tego), ale też jacy goście się na nim znajdą (w końcu impreza ta ma być czymś przyjemnym, zwłaszcza właśnie dla Panny Młodej).

Jak zorganizować wieczór panieński?

Organizacja wieczoru panieńskiego, jak już wcześniej wspomnieliśmy, spoczywa na barkach czy to przyjaciółki Panny Młodej, czy też świadkowej (tak właściwie zazwyczaj jest to jedna i ta sama osoba) i zależy w pełni od jej kreatywności, ale też od upodobań zarówno Panny Młodej, jak i towarzystwa, które zostanie na niego zaproszone. Aby jak najlepiej zaplanować wieczór panieński, może, a czasem nawet powinno się:

  • Ustalić listę gości – jako że wieczór panieński nie jest czymś, co trzyma się w tajemnicy (choć jego formuła i dokładny scenariusz są zwykle nią owiane), warto zrobić to wspólnie z Panną Młodą. Ilość gości, ale i charakter każdego z nich może kształtować opcje organizacyjne, jakie będzie się miało.
  • Zaangażować innych w organizację – w czasach, w których dostęp do platform społecznościowy jest tak dobry, nie powinno być to problemem, a pozwoli nam zadbać o wszystko. Nie ma też nic złego we wspólnym składaniu się na koszt całego przedsięwzięcia.
  • Właściwie rozplanować czas – przygotowań do wieczoru panieńskiego nie możemy rozpoczynać dzień przed. Często zakładają wielotygodniowe przygotowania – im bardziej skomplikowany jest nasz planowany scenariusz, tym więcej czasu powinniśmy sobie zarezerwować.
  • Zwrócić uwagę na charakter imprezy – nie wszyscy ludzie muszą bawić się w klubach, ani też to lubić. Wszystko zależy od charakteru – do każdego z nich możemy dobrać atrakcje, które będą jak najbardziej na miejscu.
  • Wybrać odpowiednie miejsca – ma to kluczowe znaczenie w całym procesie organizacyjnym. Miejsce powinno znajdować się gdzieś pomiędzy miejscem zamieszkania Panny Młodej i wszystkich uczestniczek wieczoru. Złotym środkiem jest zazwyczaj centrum miasta.
  • Dostosować rodzaj zaplanowanych atrakcji do warunków atmosferycznych – nie możemy pozwolić na to, żeby pogoda popsuła nam szyki – nietaktem jest bowiem przekładanie wieczoru panieńskiego. Zadbajmy więc o to, aby znalazło się w nim miejsce nie tylko na atrakcje na zewnątrz, ale i te wewnątrz – w razie czego będzie można po nie sięgnąć w innym momencie, niż ten wcześniej zaplanowany.
  • Umiejętnie ustalić budżet – wiele w samej organizacji wieczoru panieńskiego zależy od pieniędzy. Tutaj musimy ponownie podkreślić: koszta związane z organizacją wieczoru kawalerskiego powinny brać na siebie wszystkie jego uczestniczki, poza panną młodą. Zwykle na początku robi się kosztorys, a później organizuje się zrzutkę.

Co liczy się najbardziej przy organizacji wieczoru panieńskiego?

Idealiści powiedzą, że liczą się tutaj dobre intencje i sam fakt zorganizowania imprezy. Prawda, to również zostanie docenione – sama w sobie impreza również powinna zostać umiejętnie przygotowana, gdyż to ona jest w tym wszystkim kluczowa. Zasada jest prosta: w centrum wydarzeń zawsze powinna się znajdować panna młoda – to ona ma się dobrze bawić i to ona ma zakosztować wszystkiego tego, czego nie będzie mogła spróbować mając męża. Albo i niekoniecznie. W wieczorach panieńskich nie zawsze bowiem chodzi o przekraczanie granic, a częściej – po prostu o świetną zabawę.

Podsumowanie

Dobry wieczór panieński to taki, który zapadnie w pamięć przede wszystkim pannie młodej, ale i taki, który pozwala się wyszaleć w gronie znajomych i zaznać wszystkiego tego, na co nie będzie można (albo nie będzie wypadało) się zdecydować posiadając męża. Organizując go zadbajmy więc o to, aby dopieścić każdy jego szczegół w taki sposób, by każda obecna na nim osoba była zadowolona, nieskrępowana i po prostu dobrze się bawiła.