Jak działa pianka neoprenowa? Pierwszy projekt mokrego kombinezonu powstał w latach 30. XX wieku, a jego autorem był Thomas Aud. Ten początkowy projekt wyglądał bardziej jak dzisiejszy suchy skafander niż neoprenowy skafander mokry.
Kombinezon z pianki neoprenowej
Szukając informacji na temat tego, czym jest kombinezon mokry, należy pamiętać o jego konstrukcji. Mokry kombinezon działa tak dobrze ze względu na swoją konstrukcję z wieloma warstwami izolacyjnymi między twoim ciałem a zimną wodą. Niektóre są nawet wyłożone cienką warstwą metalu, takiego jak tytan lub miedź, aby odbić ciepło twojego ciała z powrotem do środka. Jest to niezwykle pomocne, gdy znajdujesz się w lodowatych wodach. Warstwowa konstrukcja kombinezonu pozwala na przedostanie się niewielkiej ilości wody przez pierwsze warstwy i utrzymanie jej tam, podczas gdy twoje ciało rozgrzewa się. Następnie, ta ciepła woda, wraz z wieloma warstwami kombinezonu mokrego, działają razem jak ogrzewacz całego ciała. Zgodnie z prostą zasadą fizyki zwaną drugim prawem termodynamiki, ciepło przepływa z cieplejszych obiektów do zimniejszych, a nie odwrotnie. Tak więc, jeśli stoisz na zewnątrz w temperaturze 8°C, a Twoje ciało ma 37°C, to ciepło będzie wędrować z Twojego ciała do zimnego powietrza, szybko Cię ochładzając. To samo dzieje się z wodą. Kiedy jesteś w zimnej wodzie, twoje ciało szybko zaczyna się ochładzać. Tempo chłodzenia zależy od różnicy pomiędzy temperaturą ciała a temperaturą otoczenia. Zatem im zimniejsza woda, tym szybciej tracisz energię.
Działanie kombinezonu z pianki neoprenowej
Krótko mówiąc, kombinezon utrzymuje ciepło w wodzie. Ponieważ woda ma dużo większą gęstość niż powietrze, człowiek traci ciepło w wodzie kilkanaście razy szybciej niż w powietrzu. Mokre kombinezony działają, ponieważ spowalniają proces chłodzenia w wodzie. Fizyka mówi, że jeśli umieścimy przedmiot w wodzie, która jest chłodniejsza niż on sam, to z czasem temperatura wody i przedmiotu wyrówna się. Działa to w obie strony. Jeśli obiekt jest wystarczająco duży, może ogrzewać lub chłodzić wodę. Umieszczenie kostki lodu w napoju spowoduje jego ochłodzenie. W poprawnej terminologii konwekcja to przekazywanie ciepła poprzez ruch płynu (cieczy lub gazu) pomiędzy obszarami o różnej temperaturze. Poprzez ograniczenie ruchu pomiędzy obszarami o różnych temperaturach, nie marzniemy tak szybko, jak bez kombinezonu. To jest właśnie to, co mokry kombinezon spowalnia. Ocean jest ogromnym zbiornikiem wodnym i nasze ciało nie byłoby w stanie podnieść swojej temperatury, co oznacza, że z czasem ochłodzilibyśmy się do tej samej temperatury, co woda wokół nas. Im większa różnica, tym szybsze początkowe ochłodzenie. Dlatego w naprawdę zimnej wodzie szybciej się wychładzamy. Temperatura naszego ciała musi być utrzymywana na poziomie zbliżonym do 37° Celsjusza aby nie doszło do hipotermii. Gdyby woda miała taką samą temperaturę, nigdy nie czulibyśmy zimna. Wręcz przeciwnie, woda o temperaturze 27°C jest wystarczająco zimna, aby doprowadzić nas do hipotermii, jeśli spędzimy w niej wystarczająco dużo czasu. Teraz, to co robi kombinezon, to uwięzienie niewielkiej ilości wody w pobliżu ciała. Twoje ciało będzie ogrzewać tę niewielką ilość wody za pomocą temperatury ciała. Neoprenowa warstwa izolacyjna spowalnia również chłodzenie tej wody. Źle dopasowany kombinezon będzie zatem w bardzo niewielkim stopniu utrzymywał ciepło.
Warstwy kombinezonu
Mokre kombinezony po prostu dodają dodatkowe warstwy do twojej skóry. Warstwy te zmniejszają ilość ciepła, które twoje ciało traci do otoczenia i są twardsze niż twoja skóra, dzięki czemu chronią cię. Kombinezon składa się z wielu warstw, które są niezbędne aby utrzymywać stałą temperaturę ciała. Warstwa komfortowa: najbardziej wewnętrzna, która wchodzi w kontakt z Twoją skórą. Jest ona zazwyczaj gładsza i bardziej miękka, aby uniknąć dyskomfortu. Warstwa odbijająca ciepło: pojawia się po warstwie komfortu. Jest to cienka warstwa wykonana z jakiegoś rodzaju materiału odbijającego ciepło, aby jeszcze bardziej zwiększyć zdolność do zatrzymywania ciepła ciała. Niektóre kombinezony mogą nie mieć tej warstwy. Warstwa neoprenowa: jest to warstwa, która stanowi największą część konstrukcji kombinezonu mokrego. W zależności od tego, jakiego rodzaju kombinezonu używasz, warstwa neoprenu może różnić się elastycznością i grubością. Warstwa zewnętrzna: zwykle składa się z mocnego i trwałego materiału, aby chronić kombinezon mokry przed zużyciem i rozdarciem. Im więcej warstw, tym więcej ciepła zachowa Twoje ciało. Dzieje się tak głównie dlatego, że wiele cienkich warstw zatrzymuje ciepłe powietrze pomiędzy nimi – i to właśnie ono pomaga utrzymać ciepło. Oznacza to, że jedna warstwa, nieważne jak gruba, utrzyma ciepło, ponieważ powietrze z łatwością znajdzie drogę na zewnątrz. Cała koncepcja wynika z faktu, że woda odprowadza ciepło z Twojego ciała około 25 razy szybciej niż powietrze, ponieważ ma większą gęstość (a więc i większą pojemność cieplną). Zagłębiając się w naukę, drugie prawo termodynamiki fizyki (nauka o tym, jak porusza się ciepło) mówi, że ciepło ma tendencję do przepływu z gorętszych obiektów do zimniejszych, znajdujących się w pobliżu.