Ile kosztuje drewno konstrukcyjne?
Kategorie:

Ile kosztuje drewno konstrukcyjne?

Ile kosztuje drewno konstrukcyjne? Z drewna konstrukcyjnego mogą korzystać zarówno firmy jak i osoby prywatne. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym tak właściwie jest drewno konstrukcyjne i do czego ono służy. Tymczasem drewno to, jak sama nazwa wskazuje służy do stawiania różnego rodzaju konstrukcji. Tak naprawdę drewno to posiada całkiem sporo zastosowań i wyróżnia się rozmaite jego klasy. Z tego też właśnie względu cena drewna konstrukcyjnego może być różna. 

Drewno konstrukcyjne – czym jest?

Jak już zaznaczono na wstępie, drewno konstrukcyjne służy do stawiania różnego rodzaju konstrukcji. Jest to materiał o zastosowaniu naprawdę wszechstronnym. W przeważającej większości przypadków, drewno konstrukcyjne służy do wznoszenia konstrukcji wytrzymałych oraz stabilnych. Cieszy się ono naprawdę ogromnym zainteresowaniem wśród budowlańców. Dzieje się tak chociażby z tego względu, iż drewno to jest stosunkowo lekkim materiałem budowlanym. Ponadto, jest ono niezmiernie łatwe w obróbce. Drewno konstrukcyjne jest również stosunkowo tanie, dlatego nie trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem kupując je. Ponadto, jest to wbrew pozorom materiał dość trwały. Aby przedłużyć trwałość drewna konstrukcyjnego zaleca się jego impregnację. Co takiego może więc powstać z tego materiału? Przede wszystkim bardzo modne ostatnio domy, ale i innego rodzaju konstrukcje. Materiał ten nierzadko wykorzystywany jest do budowy przydomowych altan, w których można spokojnie odpocząć w letnie popołudnie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że istnieją różne rodzaje drewna konstrukcyjnego. Jego cena nie może być więc taka sama. 

Jaka jest cena drewna konstrukcyjnego?

Warto wiedzieć, że drewno konstrukcyjne dzieli się co do zasady na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to tak zwane drewno lite. Drugim z nich jest natomiast drewno klejone warstwowo. Z drewna klejonego najczęściej wytwarzane będą konstrukcje okienne. Od czego zaś uzależniona jest cena drewna konstrukcyjnego? Otóż cena tego materiału konstrukcyjnego uzależniona będzie od wielu kryteriów. Przede wszystkim, cena drewna uzależniona będzie od jego klasy. Wyróżnia się bowiem rozmaite klasy drewna konstrukcyjnego i należy mieć tego świadomość. Jeżeli zamierzamy budować dom, konieczny będzie zakup drewna pierwszej lub drugiej klasy jakości. Trzecia klasa jakości znajdzie natomiast zastosowanie do budowy tak zwanej więźby dachowej. Według innego podziału wyróżnia się klasy c14 oraz c24. Klasa c14 jest nieco tańsza. Cena netto za 1 m3 może wynosić około 1350 złotych. Cena netto za 1 m3 drewna konstrukcyjnego klasy c24 może wynosić zaś około 1380 złotych. Różnica może więc wydawać się stosunkowo niewielka, ale jeżeli kupujemy dużą ilość drewna konstrukcyjnego, może mieć ona niemałe znaczenie. Zanim zdecydujemy się na zakup drewna konstrukcyjnego konkretnej klasy, trzeba zdać sobie sprawę z tego, gdzie możemy takie drewno kupić. Najlepiej poszukiwać możliwości kupna w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Wówczas koszty dostawy będą zdecydowanie niższe. Warto również przed dokonaniem zakupu przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Każdy tartak może bowiem mieć nieco inny cennik. Doskonale byłoby również zapoznać się z opiniami o różnych tartakach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na znalezienie dobrej jakości drewna konstrukcyjnego za rozsądną cenę. 

Poznaj koniecznie:

O czym jeszcze warto pamiętać?

Doskonale byłoby wiedzieć, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne rodzaje drewna konstrukcyjnego. Warto zaznaczyć, że najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe oraz drewno świerkowe. Jeżeli chodzi o drewno sosnowe, charakteryzuje się ono sporą wytrzymałością. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to także drewno dość miękkie, a przy tym sprężyste. Można więc przygotować z niego trwałe i porządne belki. Jeżeli chodzi zaś o świerk. cieszy się on znacznie mniejszą popularnością niż wspomniana sosna. Nie ma się temu co dziwić, gdyż w lasach drzewo świerkowe nie jest tak popularne jak wspomniana już sosna. Ponadto, świerkowe drewno jest bardzo sękate. Znacząco utrudnia to jego obróbkę. Na szczęście, drewno świerka jest także sprężyste. Z tego też względu znalazło ono zastosowanie w  budownictwie. Przede wszystkim wyrabia się z niego tak zwane łaty dachowe. Modrzew to kolejne wykorzystywane w budownictwie drewno. Posiada ono największą twardość, co jest jego sporą zaletą. Jest ono także odporne na zawilgocenie. Wykonywane są z niego powszechnie deski tarasowe. Nierzadko z drewna tego wykonuje się także schody. Jodła także jest materiałem budowlanym, choć zdecydowanie mniej popularnym niż wspomniana już sosna czy świerk. Jest ona bardzo sprężysta. Zawiera stosunkowo niewielką ilość żywic, dlatego trzeba pamiętać o impregnacji tego rodzaju drewna. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaki rodzaj drewna wykorzystać zawsze warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Dany gatunek drewna może sprawdzić się w przypadku jednego rodzaju budowli, ale może okazać się nieodpowiedni, jeśli chodzi o inny jej rodzaj.