Gdzie pracuje ortopeda traumatolog?
Kategorie:

Gdzie pracuje ortopeda traumatolog?

Gdzie pracuje ortopeda traumatolog? Traumatologia i ortopedia tworzą razem jedną specjalizację medyczną. Zadaniem traumatologii jest usuwanie negatywnych konsekwencji różnych urazów układu mięśniowo-szkieletowego, które mogą być wynikiem wypadków domowych, sportowych, wypadków drogowych itp. I chociaż na pierwszy rzut oka nie wszystkie obrażenia wyglądają groźnie, w każdym przypadku należy skonsultować się ze specjalistą.

Gdzie pracuje ortopeda? W szpitalach, przychodniach specjalistycznych, ale czas oczekiwania na konsultację jest tak długi, że konsekwencje dla chorych stawów mogą być dramatyczne. Coraz więcej osób borykających się z chorobami stawów i urazami kieruje się do prywatnej kliniki ortopedycznej, ponieważ mają świadomość, że zostaną zdiagnozowani i leczeni przez dobrego ortopedę .

Gdzie pracuje ortopeda traumolog, który pomoże przy urazach kolan?

Ortopeda Szczecin
Ortopeda Szczecin

Lekarz traumolog ortopeda prywatnie przyjmuje w klinice ortopedii, która dysponuje specjalistycznym, nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu tarumatolog będzie w stanie określić, jak niebezpieczna jest kontuzja, czy doszło do urazu stawów z uszkodzeniem struktur tkanek miękkich (zerwanie więzadeł i ścięgien, uszkodzenie łąkotek, rzepki itp.). Jeżeli ktoś odczuwa dokuczliwy ból kolana, może okazać się niezbędne specjalistyczne badanie. W wielu sytuacjach nieodzowną metodą jest artroskopia diagnostyczna. Istota metody polega na tym, że poprzez niewielkie nakłucia do jamy stawowej wprowadza się specjalne urządzenie – artroskop, połączony z wysokiej jakości kamerą i oświetlaczem. Obraz z kamery w dużym powiększeniu wyświetlany jest na monitorze, co pozwala dobremu ortopedzie szczegółowo zbadać wszystkie części stawu.Takie oględziny w połączeniu z badaniem wytrzymałości, elastyczności, naprężenia i prawidłowej lokalizacji struktur śródstawowych dostarczają pełnej informacji o stanie stawu i obecności urazów śródstawowych.

Zadania stawiane nowoczesnym metodom diagnostycznym – artroskopia diagnostyczna

W prywatnej klinice ortopedycznej Ortho Expert najczęściej wykonuje się nie tylko samą diagnostyczną artroskopię. W większości przypadków wykonywana jest artroskopia kolana podczas zabiegu. Oznacza to, że pierwszym etapem jest diagnostyka, a po wyjaśnieniu diagnozy i charakteru patologii chirurg ortopeda prywatnie wykonuje się leczenie artroskopowe. Artroskopia kolana to nowoczesna, zaawansowana technicznie, małoinwazyjna metoda badania operacyjnego oraz leczenia urazów i chorób stawu kolanowego, czyli operacja, która pozwala na wykonanie całej wymaganej objętości zabiegu.

Klinika ortopedii uznaje za wskazaną artroskopię kolana na przykład przy uszkodzeniu łąkotek, zerwaniu więzadeł stawu kolanowego, zapaleniu błony maziowej stawu, zwichnięciu rzepki, chorobie chrząstki stawowej. Lekarz ortopeda artroskopię stawu wykonuje za pomocą specjalnego urządzenia – rurki artroskopowej o średnicy 4 mm ze specjalnym układem optycznym na końcu i oświetlaczem. Urządzenie jest podłączone do kamery wideo, więc obraz jest wyświetlany na monitorze. Aby wprowadzić artroskop do stawu, chirurg wykona bardzo małe nacięcia, tylko 5-7 mm. Po dokładnym rozpoznaniu zniszczenia stawu kolanowego, lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu, często konieczna jest alloplastyka czy endoproteza kolana.

Alloplastyka stawu kolanowego – kiedy jest wykonywana?

Alloplastyka stawu kolanowego (endoprotezoplastyka stawu kolanowego) to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu uszkodzonego stawu kolanowego sztucznym implantem. W prywatnej klinice ortopedycznej nie trzeba długo czekać na wykonanie takiego zabiegu, jeżeli są wskazania, chirurg lekarz ortopeda przeprowadza operację. Jeśli jakaś część kolanowa jest uszkodzona, zostaje zastąpiona implantem.

Staw kolanowy to kompleks składający się z: kość udowa, piszczel i strzałka, rzepka kolanowa. Staw kolanowy funkcjonuje normalnie, gdy ruch jednej kości względem drugiej przebiega płynnie, bez tarcia. Zdrowy staw kolanowy ma gładką powierzchnię chrząstki na wszystkich kościach. Chrząstka działa amortyzująco, gdy kości są w ruchu. Pozostałe powierzchnie stawu kolanowego są wyłożone tkanką – błoną maziową – która wytwarza nawilżający płyn stawowy, który jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego.

Dobry ortopeda – chirurg ocenia stan na podstawie objawów i specjalnych badań: RTG, MRI, artroskopia, w celu potwierdzenia faktu zwyrodnienia stawu, aby upewnić się, że pacjent wymaga wymiany kolana. Dobór odpowiedniego implantu jest bardzo ważnym elementem procesu alloplastyki, przy którego doborze ortopeda bierze pod uwagę wiek pacjenta, poziom jego aktywności, tryb życia, specyfikę anatomiczną stawu kolanowego oraz inne parametry medyczne. Alloplastyka stawu kolanowego wykonywana jest w celu złagodzenia bólu i przywrócenia normalnego ruchu kolana. Całkowitą wymianę stawu kolanowego wykonuje się, gdy występują poważne zmiany zwyrodnieniowe w okolicy przyśrodkowej, bocznej i przedniej (od rzepki do stawu udowego) kolana. Najczęściej alloplastyka jest wykonywana u osób z ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów.