Cęgi do obcinania paznokci – jakie wybrać?
Kategorie:

Cęgi do obcinania paznokci – jakie wybrać?

Cęgi do obcinania paznokci – jakie wybrać? Cęgi to narzędzie będące nieocenioną wprost pomocą w skutecznym opracowywaniu płytki paznokciowej, zarówno w gabinecie podologicznym, jak i w warunkach domowych. Odpowiednio dopasowane cęgi ułatwiają pracę podologa, jednocześnie gwarantując pacjentowi wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Aby jednak mieć pewność, że w nienaganny sposób będą one spełniać najważniejsze funkcje, należy w sposób staranny i świadomy dokonać wyboru. Jakie cęgi wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Cęgi – najważniejsze informacje

Aby wiedzieć, czego szukać oraz na które z cech przede wszystkim zwracać uwagę, należy najpierw poznać główne przeznaczenie i zastosowanie cęgów. Jest to akcesorium, które pozwala na skuteczne i precyzyjne skracanie płytki paznokcia, zarówno zdrowego, cienkiego, jak i zgrubiałego, twardego. Zadaniem cęgów jest dokładne, a także bezpieczne skrócenie płytki paznokciowej, bez jej szarpania czy odrywania. Taki sposób obcinania paznokci skutkuje bowiem uszkodzeniem ich struktury, co w rezultacie powodować może ich rozdwojenie czy kruszenie się. 

Aby były one w stanie wykonywać bezpieczne i precyzyjne cięcie, cęgi np. https://kerpro.pl/kategoria-produktu/narzedzia/cegi-do-paznokci/ powinny odznaczać się kilkoma podstawowymi cechami. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru narzędzi do swojego gabinetu. 

Rodzaje cęgów do paznokci

Wszystkie dostępne obecnie na rynku cęgi do paznokci podzielić możemy na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są cęgi czołowe, których nazwa wywodzi się od charakterystycznego, czołowego ustawienia ich ostrzy. Skierowane są one w poprzek ramion, dokładnie schodzą się ze sobą, nie pozostawiając pomiędzy wolnej przestrzeni. Jest to charakterystyczny element budowy cęgów, który odróżnia je od pozostałych dwóch modeli. Cęgi czołowe uznaje się za najbardziej uniwersalne i proste w użyciu. Chętnie sięgają po nie więc zarówno doświadczeni specjaliści, jak i osoby zaczynające swoją przygodę z podologią. Cęgi te sprawdzają się przy skracaniu płytki paznokciowej, także zgrubiałej i twardej. 

Drugim rodzajem są cęgi boczne, które również charakteryzują się przede wszystkim ustawieniem ostrzy. Te bowiem ułożone są pionowo do ramion, z boku główki narzędzia. Praca z cęgami bocznymi wygląda w związku z tym nieco inaczej niż z cęgami czołowymi; opracowywanie płytki przebiega w tym wypadku wzdłuż linii palców. 

Ostatnim rodzajem są cęgi https://kerpro.pl/najlepsze-cegi-do-wrastajacych-paznokci/ do wrastających paznokci, stworzone specjalnie z myślą o tym powszechnym i uciążliwym problemie. Cęgi te wyposażone są w charakterystyczne, wąskie ostrze, które znajduje się z boku narzędzia. Takie ukształtowanie cęgów sprawia, że możliwe jest skuteczne i precyzyjne skrócenie wrastającej w tkankę miękką płytki paznokciowej. 

Cęgi do paznokci – na co zwrócić uwagę?

Co jeszcze – poza typem budowy – może wyróżniać cęgi do paznokci? Narzędzia te mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału, który determinuje ich trwałość i niezawodność. Najlepszym wyborem są w tym wypadku cęgi wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to mocny i trwały materiał, co więcej, doskonale radzi on sobie z regularną dezynfekcją i sterylizacją, której po każdym ich użyciu muszą być poddawane cęgi. 

Cęgi do obcinania paznokci – jakie wybrać?
Cęgi do obcinania paznokci – jakie wybrać?

Wybierając cęgi do swojego gabinetu, warto również zwrócić uwagę na ich rozmiar. Parametr ten jest bowiem kluczowy dla wygody pracy podologa, a co za tym idzie również jej precyzji i efektywności. Należy więc starannie dopasować rozmiar cęgów do swojej dłoni, tak aby operować nimi pewnie i komfortowo. 

Kolejną istotną cechą, świadczącą o najwyższej jakości cęgów i ich gotowości do skutecznej pracy, jest ich odpowiednie naostrzenie. Aby mogły spełniać swoją najważniejszą funkcję, cęgi podologiczne muszą być idealnie naostrzone. W przeciwnym razie zamiast precyzyjnie przycinać paznokieć, będą miażdżyć i szarpać płytkę. Ostrze cęgów do paznokci należy dokładnie sprawdzić nie tylko bezpośrednio przed ich zakupem, ale również każdorazowo, przed kolejnym ich użyciem. W tym celu wystarczy spojrzeć na ostrza pod światło, w celu oceny stopnia ich naostrzenia i wypatrzenia ewentualnych uszczerbień i niedoskonałości. 

Jakie cęgi podologiczne wybrać?

Cęgi do gabinetu podologicznego powinny przede wszystkim odznaczać się wysoką jakością i nienaganną klasą wykonania. Powinny być idealnie naostrzone i pozbawione jakichkolwiek uszczerbień. Doskonałe cęgi to takie, które wygodnie leżą w dłoni, pozwalając na komfortowe, a także precyzyjne oraz bezpieczne wykonywanie pracy. Pamiętajmy także o tym, aby wybierać cęgi wykonane z materiału solidnego i trwałego, odpornego na regularne wyjaławianie. 

Warto posiadać w gabinecie cęgi przeznaczone do skracania i opracowywania wrastających paznokci, a także modele stworzone z myślą o zdrowych, prawidłowo rosnących płytkach. Wybór pomiędzy cęgami czołowymi a bocznymi to wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji. 

 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl